Standart tarayıcılarla web tabanlı optik okuma sistemi
Web based optıcal readıng system wıth standard scanners
- Tez No: 316288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran gelişmeler iş ve işlemlerin sayısal ortamlara kayması ile gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler ışığında verilerin sayısal ortama aktarılması sorunları ortaya çıkmıştır. Klasik yöntemlerle veri girişleri büyük bir iş gücü gerektirmektedir. Ayrıca klasik veri giriş yöntemleri büyük zaman kayıplarına yol açmaktadır. Bu sebeple pek çok çözümler geliştirilmiştir. Bu çözümlerden birisi de optik okuyucu formlarıdır. Bu formların sayısal ortama aktarılmasını sağlamak için optik okuyucular üretilmiştir. Ancak optik okuyucu maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile yaygınlaşması söz konusu olmamaktadır.Bu çalışmada optik okuyucu formlarını, maliyeti düşük olan klasik tarayıcılar yardımıyla okuma ve değerlendirme uygulaması geliştirilmektedir. Optik okuyucu formlar bir yazılım sayesinde görüntü işleme algoritmalarına tabi tutularak çözümlenmektedir. Bu konuda farklı amaçlarla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Fakat geliştirilen bu uygulama, web tabanlı olması sebebiyle her türlü sisteme entegreedilebilecek yapıdadır. Böylelikle okulların bu uygulama ile bağımsız test yapabilmeleri ve öğrenci tanıma formlarını kolaylıkla kendi web tabanlı sistemlerine aktarabilmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the digitization of daily business and operations makes daily life easier and faster. As a result of this development, it is required to transfer datas from paper to digital media. Data entry with classical methods requires time and effort. In order to facilitate this process, various solutions have been developed. One of these facilities is using optical forms. For the purpose of transferring optical forms to digital media, optical readers have been produced. But because of their high costs, usage of optical readers couldn't become widespread.In this study, a practice of reading optical forms with classical scanners and assesment of their results for educational purposes, is presented. Optical forms are analized by a software that uses image proccessing algorithms. Difference of this study from the existing practices of using scanners for optical reading, is that this system is web-based and can be used by all types of school systems. Thus, by usingthis system, it will easily be possible for schools to do their independent evaluations on students' performances and pass the student identification forms on their web-based systems.