Atölye maliyetini azaltma ve verimliliğini artırmaya yönelik akıllı bilgi yönetim sistemi tasarımı
Designing intelligent information management system intended for increasing efficiency and decreasing cost in workshops
- Tez No: 316291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLHAMİ M. ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada küçük ve orta ölçekli makine atölyeleri için karar verme desteği sağlayan atölye yönetim sistemi tasarlanmıştır. Küçük ve orta ölçekli firmalar maliyet, hizmet kalitesi, hizmet süresi ve verimlilik konularında zorlu bir yarış içerisindedirler. Özellikle ürünleri gerçekleştirme ve teslim zamanları, çalışanların ve kaynakların verimli kullanımı, işletme içi işlerde görülen performans düşüklüğü sektörde görülen başlıca sorunlardır. Bu sebeple çalışma kapsamında gerekli bütün bilgileri toplayarak bir veritabanında kaydeden ve müşterilere hızlı ve doğru bilgi veren bir yazılım gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada nesneye yönelik veritabanı kullanılmaktadır. Bu veritabanları nesneye yönelik programlama kapsamında inşa edilmektedirler ve bu çalışma için .NET tabanlı db4o veritabanı kullanılmaktadır. Biçimsel Modelleme Dili (UnifiedModelling Language - UML) ile veritabanı sistemi iyi bir şekilde tanımlanabildiği, görüntülenebildiği ve oluşturulabildiği için yazılımın geliştirilmesinde bu dil kullanılmıştır.Sistemde belirsiz değer kullanımını desteklemek için, bulanık nesneye yönelik veritabanı kullanılmaktadır ki bu sayede kullanıcıya veritabanında kesin olmayan değerleri sorgulama imkânı verilmektedir. Önceki projelerden elde edilen maliyet gibi üretim parametrelerini analiz edebilmek için bu sistem geliştirilmiştir.Bu çalışmada çok fazla kod yazmadan etkili bir nesneye yönelik veritabanının tasarlanabileceği görülmüştür. İlişkisel veritabanının tersine uygulama ve nesneye yönelik veritabanının her ikisinde aynı dil kullanılabilmektedir. Bu yazılım ve veritabanı atölyelerin özelliklerine bağlı olarak ufak değişikliklerle farklı makine atölyelerinde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a workshop production management system supporting decision making is designed for use in small and medium-sized machine workshops. Small and medium sized companies? cost, maintenance quality, maintenance time and efficiency issues are in a tough competitive environment. Especially such as the products? production and delivery times, efficient usage of employees and resources, low performance level inside enterprises seem to be the major problems facing in this type of sector. Through this research it is aimed to design software to keep all the needed information in a suitable database and give the customers fast and accurate information.In this project Object Oriented database is chosen for implementation. These databases can be constructed through object-oriented language and in the scope ofthis work .NET based db4o is used. For software development, Unified Modeling Language (UML) is used since by using UML the database system is well defined, visualized, generated and specified considering complete project.In order to support the uncertain values in the system, Fuzzy Object-Oriented Database is used such that it will enable the user to easily query the imprecise values in the database. The model is designed thus to analyze the production parameters such as cost from previous project parameters.It is seen that without using so much coding load, an effective object-oriented database can be designed. It is possible to use the same language for both application and object-oriented databases in contrast to relational databases. The designed database can be used in different machine workshops with small modifications depending on the specifications of workshops.