Orta ölçekli bir işletmede ısı ekonomisi
Heat economical for a middle class factory
  1. Tez No: 84516
  2. Yazar: NABİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
IV ÖZET Bir işletmenin; günümüz piyasa koşullarında yaşayabilmesi, iç ve dış pazarda yerli ve yabancı firmalarla rekabet edebilmesi, kaliteli ve düşük maliyetli üretim yapabilmesine bağlıdır. Bu da, üretim maliyetlerinde büyük rol oynayan enerji ve ısı maliyetlerinin düşük olması ile sağlanabilir. Bu çalışmada; bir işletmenin ısı kayıpları hesaplanmıştır. Bu hesaplarda işletmenin atölye kısmının ısı kayıplarının daha fazla olduğu görülmüştür. Atölye kısmında ise en fazla ısı kaçaklarının çatı ve pencerelerden olduğu tespit edilmiştir. Bu kayıpları azaltmak için çatı malzemesi ve pencere malzemeleri değiştirilmiş ve bu değişimler sonucunda ekonomik analiz yapılarak bu iyileştirmelerin yerinde olacağı sonucuna varılmıştır. Yine tesisteki boya fırınının atık ısısından geri kazanım sağlamak amacıyla sıcak su eldesi için VDI ısı atlası kullanılarak reküperatör dizayn edilmiş ve dizayn edilen reküperatörün de ekonomik analizi yapılarak uygulanabilirliği görülmüştür. Ayrıca atölyede kullanılan ampullerin değiştirilmesi sonucu elde edilen kazançlar da hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Isı kaybı, reküperatör, ekonomik analiz
Özet (Çeviri)
SUMMARY For a factory, living today's market conditions, competing with native and foreign firms is depent on producing high-quality and low cost products. This can be obtained by low energy and heat costs which have a big role in manufacturing costs. In this thesis, a factory's heat loss is calculated. After this calculations we saw that workshop's heat loss is more than the others. In the workshop, the most heat loss is from framework and windows. For decreasing this loss of materials of framework and windows are changed and after this changes we saw that this improvement is necessary. For getting hot water recuperator is designed with using VDI heat atlas. Then economical analyze of designed recuperator is made and we saw that this recuperator is appropriate. Also, the profit which is obtained by changing the lamps that is used in the workshop is calculated. Keywords : Heat loss, recuperator, economical analyze