Eşzamanlı mühendislik projelerinin yönetimi için dört boyutlu bir model önerisi
A four-dimensional model proposal for the management of concurrent engineering projects
  1. Tez No: 603775
  2. Yazar: FERAY DEMİROK ERTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Giderek rekabetin arttığı günümüz iş ortamında, proje maliyetini düşürmek, daha kaliteli ürünler üretmek, pazara sunma süresini kısaltmak, ve müşteri katılımını sağlamak ürün geliştirme süreci için önemli başarı kriterleridir. Eşzamanlı mühendislik, bu konuda başarıya ulaşmak için kullanılan sistematik bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, üretim ve süreçlerin eşzamanlı tasarlanmasına ek olarak, tedarik zinciri ve satış sonrası hizmetlerin de eşzamanlı tasarlanması üzerine, yeni bir model olarak Dört Boyutlu Eşzamanlı Mühendislik (4-BEM) modeli oluşturulmuştur. Ürün, süreç, tedarik zinciri ve servis sürecinin paralel olarak tasarlanırken, çapraz fonksiyonel takımlar, tedarikçi ve müşteri katılımı önem taşıyan gerekliliklerdir. Dört boyutlu eşzamanlı mühendislik modeli, proje bazında ve atölye tipi üretim yapan bir firmada uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the competitive business environment, reducing the project cost, producing better quality products, shortening the time to market, and ensuring customer involvement are important success criterias for the product development process. Concurrent engineering is a systematic approach to reach to success in this area. In this study, in addition to the simultaneous design of production and processes, as a new model, a four-dimensional concurrent engineering (4-DCE) model was developed on the simultaneous design of supply chain and after-sales services. Cross-functional teams and supplier and customer involvement are essential requirements when designing products, processes, supply chains and service processes in parallel. The four-dimensional concurrent engineering model has been implemented in a new project of a jobshop production company.