Kadmiyum hepatotoksisitesine etanol ve E vitamininin etkisi
  1. Tez No: 31631
  2. Yazar: GÖKNUR AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, kadmiyumun hepatotoksisitesi üzerinde etanol ve E vitamininin etkileri araştırıldı. Bu amaçla, karaciğerde hücresel hasarın göstergesi olan lipid peroksidasyon yanında, hepatotoksisitenin biyokimyasal göstergeleri olan serum enzim aktiviteleri de değerlendirildi. Diğer taraftan, kadmiyumun iz elementlerle membran taşıyıcı sistemleri için yarışabilecekleri düşünülerek karaciğerde çinko ve bakır düzeyleri i ölçüldü. Tüm gruplar kontrol grubuyla karşılaştırıldığında; Kadmiyum uygulanan deneklerde, karaciğer lipid peroksidasyonu ( p0.05 ). Etanol verilen deneklerde, karaciğer lipid peroksidasyonu ( p0.05 ). Etanol ile kadmiyumun birlikte uygulandığı deneklerde, karaciğer lipid peroksidasyonu ( p0.05 ). E vitamini verilen deneklerde, karaciğer lipid peroksidasyonu ( p0.05 ). E vitamini ile birlikte kadmiyum uygulanan deneklerde ise, karaciğer lipid peroksidasyonu ( p0.05 ). Gruplar kadmiyum grubuna göre değerlendirildiğinde; Etanol uygulanan deneklerde, karaciğer çinko ( p0.05 ). Etanol ile birlikte kadmiyum verilen deneklerde, karaciğer bakır düzeyleri ( p0.05 ). E vitamini verilen deneklerde, karaciğer lipid peroksidasyonu ( p0.05 ). E vitamini ile birlikte kadmiyum verilen deneklerde, karaciğer lipid peroksidasyonu ve çinko düzeyleri anlamlı derecede düşerken ( p0.05 ). Sonuç olarak, çalışmamız hepatotoksisite yönünden değerlendirildiğinde, ölçtüğümüz göstergeler açısından etanolun, kadmiyumun bilinen hepatotoksik etkisini önemli derecede etkilemediği; E vitamininin ise protektif etkisinin genel kanının aksine henüz tartışmalı sayılabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
-64- VII- SUMMARY In this study, the effects of ethanol and vitamin E on the cadmium hepatotoxicity were investigated. Thus, lipid peroxidation which is an early response of tissues following exposure to cadmium compounds was determined. Furthermore, serum enzyme activities which are indicators of the liver injury were estimated. Since competition may be present between cadmium and trace elements for membrane transport systems, levels of zinc and copper in the liver were also examined. When all treated groups were compared to the control group; Administration of cadmium significantly increased the levels of lipid peroxidation (p0.05). Administration of ethanol significantly increased the levels of lipid peroxidation (p0.05). A significant increase in lipid peroxidation (p0.05). When vitamin E administered, it significantly increased the lipid peroxidation (p0.05). In the vitamin E and cadmium co-exposed group, lipid peroxidation (p0.05).-65 When treated groups compared to the cadmium group; Administration of ethanol significantly decreased the levels of zinc (p0.05). Although a significant decrease in copper (p0.05). Administration of vitamin E significantly decreased the levels of lipid peroxidation (p0.05). In the vitamin E and cadmium co-exposed group, lipid peroxidation and zinc levels in the liver significantly decreased (p0.05). According to our results, when all parameters were evaluated, ethanol did not significantly affect the cadmium hepatotoxicity. The protective effect of vitamin E still need to be researched further.