Sıçanlara kısa süreli benzodiazepin tedavisi sonucu hexobarbitale karşı gelişen çapraz tolerans ve bazı benzodiazepin reseptör ligandlarının akut etkilerinin bir EEG eşik metodu ile incelenmesi
  1. Tez No: 31632
  2. Yazar: SEHER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda, çeşitli benzodiazepin reseptör ligandları, diazepam, lorazepam ve flumazenil, ile hexobarbitalin etkileşimleri bir EEG eşik metodu ile incelenmiştir. Benzodiazepin reseptör agonistleri diazepam ve lorazepam ile uygulanan kısa (4 gün) süreli tedaviler sonrası yoksunluk döneminde hexobarbitalin anestezik etkilerine karşı gelişen çapraz tolerans gösterilmiştir. Böylece benzodiazepinlerin kısa sürelerle kullanımı sonrasında santral sinir sisteminde oluşan değişikliklerin ölçümünde bu testin etkinliği incelenmiş olup herhangi bir klinik bulgu yada semptomun görülmediği çok kısa süreli tedavi sonrasında yoksunluk döneminde hexobarbitale karşı çapraz tolerans geliştiği bu çalışma ile gösterilmiştir. İki farklı benzodiazepin reseptör agonisünin, lorazepam ve diazepam, hexobarbitale karşı gelişen bu çapraz tolerans paternleri incelenmiş ve benzer bulunmuştur. Ancak, kısa süreli tedaviler sonrası elde edilen sonuçlar sıçan yaşının yoksunluk döneminde gözlenen çapraz tolerans paternini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Uzun süreli diazepam tedavisi sonrasında da hexobarbitalin etkilerine karşı çapraz toleransın geliştiği ortaya konulmuştur. Bu gruplarda hexobarbitalin beyin dokusu düzeylerinin incelenmesi sonucu, iki madde arasında oluşan bu etkileşimin farmakodinamik yapıda olduğuna ilişkin kanıtlar elde edilmiştir. Akut tek doz ilaç uygulamaları sonrası uygulanan EEG eşik testi göstermiştir ki; anestezik etki yönünden benzodiazepin reseptör agonistleri hexobarbital ile kuvvetli sinerjik etkileşim içindedirler. Şaşırtıcı olarak bir başka benzodiazepin reseptör ligandı, flumazenil de hexobarbital ile aynı yönde bir etkileşim sergilemektedir. Benzodiazepin etkilerini antagonize etmekte kullanılan ve antagonist olarak bilinen flumazenilin intrensek aktivitesinin varlığı bu yolla ortaya konulmuştur. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the present study, the interactions between hexobarbital and several benzodiazepine receptor ligands, diazepam, lorazepam and flumazenil, were investigated with an EEG threshold method. Cross tolerance to the anesthetic effects of hexobarbital was shown in the withdrawal period after short term treatments with benzodiazepine receptor agonists lorazepam and diazepam. Thus, effectiveness of the threshold test to measure the changes at the central nervous system induced by a short term benzodiazepine treatment has been examined and it has been shown that cross tolerance to hexobarbital develops in withdrawal after a very short period of benzodiazepine treatment while no symptoms or clinical findings exist. Cross tolerance patterns of hexobarbital induced by two benzodiazepine receptor agonists, lorazepam and diazepam, has been found similar. However, the results obtained from short term treatments suggest that age of the rat may influence the cross tolerance pattern. Development of cross tolerance to hexobarbital after long term diazepam treatment was also shown. By determination of the hexobarbital concentrations in brain tissue, evidence suggesting that the interaction between these two substances was pharmacodynamic has been found. The EEG threshold test applied after acute single dose benzodiazepine administration has shown that there exists a strong synergetic interaction between hexobarbital and benzodiazepine receptor agonists. Surprisingly, another benzodiazepine ligand flumazenil, also exibits an interaction with hexobarbital similar to the benzodiazepine agonists. Although it was known and used as an antagonist, the intrinsic activity of flumazenil has been shown at the present study. 42