Kadmiyum kurşun ikili alaşımlarının katı-sıvı yüzey enerjisinin hesaplanması
  1. Tez No: 28576
  2. Yazar: HAMZA ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, katı-sıvı yüzey enerjisini tartışmak, örnek olarak ikili Cd-Pb alaşımında yüzey enerjisini ölçmektir. Çalışmamızda denge durumundaki katı-sıvı arayüzeyi, sıcaklık gradienti, katı-sıvı arayüzey enerjisi o, Gibbs-Thomson K Ç- sabitinin (F) elde edilmesi, aşırı soğumalar, As entropi ve ısı iletkenlik katsayısı gibi temel kavramlar ve aralarındaki ilişkiler tartışıldı. Çalışmalarımız iki aşamada gerçekleşti. Önce, saydam organik maddeleri incelemeye yarayan sistem kuruldu ve burada Camphene maddesi incelendi. Saydam organik maddelerin katı-sıvı arayüzey enerjisini incelemek için yapılan sıcaklık gradienti sistemi 30O °C'ye kadar 8-10 saat süre için denge halinde farklı G'lerde katı-sıvı arayüzeyinin, dolayısı ile oluk şekillerinin oluşmasını sağlar. Tane arayüzey, oluğu bölgesinde kararlı durum için ısı akışını çözen bir kompütür programı ve maksimum oluk derinliği metodu ile F sabiti Camphene maddesi için hesaplandı. Hesaplanan bu F değerlerinin daha önce başka araştırıcılar tarafından bulunan değerlerle iyi uyum içinde olduğu görüldü. __ YfllftFKfiÖRn'İM ltt'T“^f ' 'DOKÜMANTASYON IOKÜI--vi- îkinci aşamada ise denge durumundaki katı-sıvı arayüzeyini elde etmek için uzun süre (3-7 gün) sabit sıcaklık (TO,20”C“) veren bir radyal ısı akı? fırını yapıldı. Fazların ısı iletkenlikleri, katılar için radyal akış fırını ile sıvıların ısı iletkenlik katsayıları oranı ise kontrollü katılaştırma fırını ile ölçüldü, Radyal ısı fırını ile T^'de Cd-Pb için denge durumunda katı-sıvı arayüzeyinin oluşması sağlandı. Dengeye gelmiş numuneden oluk şekillerinin fotoğrafları çekildi. Camphene maddesinde F'nın hesaplanması için kullanılan kompütür programı ile Cd-Pb ikili alaşımına ait F değerleri hesaplandı. Gerek kompütür metoduyla, gerekse K =K K S durumu için elde edilen F değerleri benzer sonuçlar verdi. Cd-Pb için a değeri hesaplandı. Daha önce benzer sistemler K S için bulunan o değ”erleri ile Cd-Pb için bulunan değerin K S uyum içerisinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
-vıı- ABSTRACT The goals of this work are to discuss the solid-liquid surface energy and to measure the solid-liquid surface energies for Cd-Pb binary alloys. Basic concepts of the equilibrated solid-liquid interface temperature gradient, solid-liquid surface energy a,, obtaining of Gibbs-Thomson constant F, undercoolings, entropy US, thermal conductivity coefficient and relitionship between this concepts have been discussed. The work consists of two parts. In the first part; the system for transparent organic material was set up and there, Camphene was studied. The temperature gradient system which was constructed to investigate solid-liquid interface energy for the transparent organic material can give stable solid-liquid interface, so thus equilibrated grain boundary groove for wide range of stable temperature gradients up to 300 "C for 8-10 hours. A numerical method was developed to solve the steady state heat flow in the region of the grain boundary groove. The groove shapes were used to calculate the Gibbs-Thomson constant. T by the numerical method and the maximum groove depth method for Camphene. The calculated o, values agree reasonable well with the previous results.-vııı- In the second part, to obtain equilibrated solid-liquid interfaces a radial heat flow apparatus which gives a stable temperature (TO, 20 C) for long time (3-7 days) was constructed. The termal conductivity for the solid phase obtained by the radial heat flow apparatus the liquid termal conductivity ratio was obtained by the directional solidification furnace. The radial heat flow apparatus provides equilibrated solid-liquid interfaces for Cd-Pb at T. Photographs of the groove shapes were taken from the equilibrated samples, r constant for Cd-Pb alloy was obtained with the computer programme which was used calculate T value for Camphene. r value which was obtained with the computer method and K,=K case gave similar r values. The solid-liquid surface energy, o, was obtained for Cd-Pb system by using KS calculated entropy change AS the alloy and T value. The measured solid-liquid surface energy for Cd-Pb energy for Cd-Pb system agree reasonable well with the solid-liquid surface energies of the other similar systems.