3g ile endüstriyel otomasyon sistemlerinin izlenmesi
The monitoring of industrial automation systems via the 3G
  1. Tez No: 316315
  2. Yazar: UĞUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ MUHARREM ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, günümüzün ileri mobil iletişim teknolojisi 3G ile endüstriyel otomasyon sistemlerinin izlenmesine yönelik çalışma gerçekleştirilmiştir. 3G'nin sunmuş olduğu yüksek veri transfer hızı ile birlikte mekândan bağımsız internet erişim imkânı sunması; otomasyon sisteminde tercih edilmesinde rol oynamıştır. Otomasyon sisteminin çalışmasına ve üretime yönelik veriler OPC sunucu yardımıyla PLC'den alınmış ve 3G internet bağlantısı üzerinden farklı lokasyonda bulunan veri tabanı sunucusuna gönderilmiştir. Bu veriler kullanılarak oluşturulan yazılım yardımıyla sistem ve üretim bilgileri gerçek zamanlı olarak izlenebilmiş, geriye dönük üretim raporu alınabilmiştir. Uyarı sistemiyle sistemde oluşan anormal durumlardan anında haberdar olunması sağlanmıştır. Ayrıca uzak yardım ve uzak yardım sonuç sistemiyle otomasyon sisteminde oluşan problemlerin çözülmesi kolaylaştırılmış, bir araya getirilen problem çözümleri sayesinde daha sonra oluşabilecek aynı tür problemlerin çözümü için kaynak oluşturulmuştur. Sahadan uzakta bulunan personelin bu sistemleri kullanabilmesi 3G telefon, 3G taşınabilir bilgisayar vb. cihazlarla sağlanmıştır.İnternet tabanlı uygulamaların endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılmasında sistem ve network güvenliğinin sağlanması için gerekli araştırma yapılmış ve çalışmada uygulanmıştır.Çalışma sonucunda 3G'nin endüstriyel otomasyon sistemlerine etkin çözümler sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a work has been conducted in order to monitor industrial automation systems by using 3G, today's advanced mobile communication technology. It has played an important role in choosing 3G, which has high data transfer speed and providing the opportunity to access independent internet, for automation system. The data related to the production and automation system are received from PLC with the help of OPC server and it was sent to the database server located in different location via 3G internet connection. System and production information could be monitored, backward production report could be taken with the help of software which was created by considering these data. With warning system developed, It was enabled to notify instantly the abnormal situations occurred in system. In addition to that, solving of the problems occurred in automation system was made easy with remote help and remote support result system, resource was created by combining the solutions of the problems occurred in the system which can lead solving the similar problems that may occur in later. This system is enabled for the staff who is away from the field by utilizing the equipments such as 3G phones, 3G mobile computing etc.Necessary research was carried out and applied in the study to provide system and network security in using internet-based applications in industrial automation systems.As a result of the study it was seen that 3G provides effective solutions for industrial automation systems.