Seyir halinde kural ihlali yapan araçların plakalarının belirlenmesi
Determining the license plates which breaks the traffic rules while moving
  1. Tez No: 316314
  2. Yazar: AHMET NUSRET ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH GÖRGÜNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Trafik kazalarının bir sebebi de sürücü hatalarıdır. Hata yapan sürücülerin kullandığı araçların plakalarının doğru bir şekilde tespit edilmesi, hızlarının belirlenmesi önem arz eder. Bu çalışmada, öncelikli olarak görüntü işleme prensipleri hakkında bilgi verilmekte, araçların plakalarının belirlenmesi gerçek zamanlı hızlarının ölçülmesi, istenen güzergah üzerindeki araç sayısının hesaplanması ve araç yoğunluğunun belirlenmesi gerçekleştirilmiştir.Araçların hızlarının ölçülmesinde çok çeşitli yollar kullanılmaktadır. Bunların en yaygın olanı trafik araçları üzerinde bulunan sabit yada mobil radar teknolojileridir. Günümüzde gerçek zamanlı görüntü alan aygıtlar vasıtasıyla kurulan sistemlerle de hız ölçüm işlemi yapılmaktadır. Araç sayısının belirlenmesi, trafik yoğunluğunun öngörülmesi noktasında önemlidir. Böylece trafik denetimlerinin yapılacağı istikametlerin belirlenmesi, bu denetimlerin ne şekilde hangi zaman aralıklarında yapılacağına ilişkin sonuçlar elde edilebilecektir. Günümüzde manuel ya da elektronik sistemlerle yapılan bu işlemlerin, gerekli donanım alt yapısı hazırlanarak bilgisayar ortamında yapılması, bu tezde geliştirilen yazılımla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the reasons of traffic accident is driver?s failure. It is essential that Driver who makes mistake while driving should be identified correctly and their speed should be determined. There is a knowledge about principal, determining licence numbers; accounting their real time speed counting the number of the vehicles in the locatioın and vehicle density is actualized in this study. There are many ways used for accounting speed. The most common one is located on the traffic vehicles that are fixed or mobile radar technology.Nowadays, Thanks to real-time equipments you can evaluate speed. Determining the number of the cars, and projecting the traffic density is essential. So, Determining the direction of the traffic control, some results will be obtained in this controls. Nowadays these processes are done by manuel or electronic systems, in this thesis required hardware infrastructure is prepared in order to do in computer environment.