Samsun ilinde üretilen ve kullanılan inşaat malzemelerinde doğal radyoaktivite ölçümleri
Natural radioactivity measurements in building materials produced and used in Samsun
- Tez No: 316318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÇAĞATAY TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Samsun ilinde üretilen ve kullanılan inşaat malzemelerinde, gama spektrometre sistemi kullanılarak doğal radyoaktivite seviyeleri belirlendi. Toplanan 11 farklı örnekten toplam 36 örnek inşaat malzemesindeki doğal gama aktiviteleri HPGe dedektörü kullanılarak ölçüldü. İnşaat malzemelerinde HPGe dedektörlü sistem kullanılarak elde edilen gama ışını spektrumlarından 238U, 232Th ve 40K radyoaktif çekirdeklerinin aktivite konsantrasyonları belirlendi.238U, 232Th ve 40K 'ın aktivite konsantrasyonlarının, sırasıyla 0,33±0,14-54,02±5,73 Bq/kg, 0,34±0,25-87,58±29,77 Bq/kg ve 0,71±0,41-1069,80±39,04 Bq/kg değerleri arasında değiştiği bulundu. Ölçülen aktivite konsantrasyonlarından radyum eşdeğer aktivite, gama indeks, soğurulan gama doz hızı, yıllık etkin doz değerleri belirlendi. Hesaplanan değerlerin radyum eşdeğer aktivite için 0,87±0,53 - 261,43±51,27 Bq/kg, gama indeks için 0,003±0,001- 0,97±0,18 soğurulan gama doz hızı için 0,74±0,43 - 231,62±41,15 nGy/sa ve son olarak da yıllık etkin doz için 0,003±0,002 - 1,14±0,20 mSv/y aralığında değiştiği görüldü.Elde edilen sonuçların IAEA tarafından öngörülen Dünya ortalamasının altında olduğu, dolayısıyla herhangi bir radyolojik tehlike arz etmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, radioactivity levels of building materials produced and consumed in Samsun were measured by using gamma spectrometry system. A total of 36 samples collected from 11 different samples building materials have been investigated by using HPGe spectrometry system. From these spectra, activity concentrations of 238U, 232Th and 40K were estimated.Activity concentrations of 238U, 232Th and 40K were ranging from 0,33±0,14 to 54,02±5,73 Bq/kg, from 0,34±0,25 to 87,58±29,77 Bq/kg, from 0,71±0,41 to 1069,80±39,04 Bq/kg, respectively. From these results it has been found that Radium equivalent activity, gamma index, absorbed dose rate and annual effective dose were ranging from 0,87±0,53 to 261,43±51,27 Bq/kg, from 0,003±0,001 to 0,97±0,18 , from 0,74±0,43 to 231,62±41,15 nGy/sa and from 0,003±0,002 to 1,14±0,20 mSv/y, respectively.In conclussion, the obtained results were below the world average values reported by the IAEA so there is no radiological hazard.