Samsun'da tüketilen hıyar turşularının bileşimi
The composition of cucumber pickles which were consumed in Samsun
- Tez No: 185421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
iiiSAMSUN'DA TÜKETİLEN HIYAR TURŞULARININ BİLEŞİMİÖZETBu araştırma Samsun piyasasında satışa sunulan ve ev ölçeğinde üretilen hıyarturşularının bileşimini saptamak amacıyla Ekim 2004-Mart 2005 tarihleri arasındayapılmıştır. Analizde kullanılan piyasa turşularının 9 tanesi teneke ambalaj materyali ileaçık olarak satışa sunulan, 8 tanesi poşet ambalaj materyali içinde satışa sunulan, 14tanesi kavanoz ambalaj materyali içinde satışa sunulan hıyar turşusu olup toplamda 31adet piyasa turşusu analiz edilmiştir. Ev ölçeğinde üretilip analiz edilen hıyar turşularıise 9 adettir. Böylece çalışmada toplam 40 adet örnek kullanılmıştır.Kavanoz ambalaj materyali içinde bulunan hıyar turşularında brüt ağırlık, netağırlık, tepe boşluğu, doldurma oranı, süzme ağırlığı ve net ağırlıkta süzme ağırlığıanalizleri yapılmıştır. Piyasadan satın alınan teneke turşu, poşet turşu, kavanoz turşu veevlerden toplanan hıyar turşularının tümünde fiziksel olarak en-boy ölçümü, renkanalizi ve havaya duyarlılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ivTHE COMPOSITION OF CUCUMBER PICKLESWHICH WERE CONSUMED IN SAMSUNABSTRACTThe purpose of this research was to investigate the composition of cucumberpickles which were consumed in Samsun. This research started in October 2004 andfinished in March 2005.31 marketting pickles were analysed. 9 of them was canned as saled freepackage, 8 of them saled in nylon bag, 14 of them saled in jar. Homemade picklesanalyzed were 9. So, in this research, total 40 samples were analyzed.In the cucumber pickles in jar, gross weight, net weight, headspace, filling rate,drained weight analysis were done. In canned pickles, pickles in nylon bag, pickles injar and homemade pickles , diameter-length measurement, color analysis and airsensitivity analysis were studied as physical analysis.