Bayburt ilindeki sera ve konutların güneş enerjisinden doğrudan en uygun şekilde faydalanabilmeleri için optimum şekillerinin ve oryantasyonlarının belirlenmesi
Determining the optimum shapes and orientations of the buildingds and greenhouses in Bayburt in order to get more benefit from the sun directly
  1. Tez No: 316338
  2. Yazar: EROL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez çalışması Bayburt İli iklimsel ve meteorolojik koşulları altında bulunan sera ve konut binalarının güneş enerjisinden faydalanma oranları üzerine yapılmış bir araştırmadır. Çalışma kapsamında Bayburt sınırları içinde tesis edilecek seraların ve konut binalarının güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanması için en uygun yön şekil ve ölçülerin belirlenebileceği sayısal bir modelleme çalışması yapılmıştır. Oluşturulan modelleme belirli boyut ve şekillerdeki örnek seralar ve binalar için çalıştırılıp bazı sonuçlar elde edilmiş olsa da istenildiğinde farklı şekil ve boyutlardaki yapılar içinde kullanılabilmekte ve en uygun yön ve konum tayini yapılabilmektedir.Seralar için yapılan güneş enerjisi analizinde, bir yıl Bayburt İlinde seracılığın yapıldığı ve yapılmadığı dönemler olmak üzere dört farklı döneme ayrılmıştır. Bayburt'un bulunduğu konum ve iklimsel yapı dikkate alındığında; ilde kış mevsimi çok soğuk geçtiği için seracılığın kış sezonunda uygulanmasının mümkün olmadığı, yaz mevsiminde ise sera kullanımına gerek duyulmadığı kanaatine varılmıştır. Bu nedenle çalışma kapsamında benzeri diğer çalışmalardan farklı olarak seracılık dönemi için ilkbahar (1Nisan-15 Haziran) ve sonbahar (16 Ağustos-10 Kasım) olarak iki farklı dönem belirlenmiştir. İlgili değerlendirmeler, seranın bu iki dönemin tamamında kümülatif olarak en fazla ışınımı alacak şekil ve oryantasyonda olması gerektiği düşünülerek yapılmıştır.Yapılan modelleme düz sera, eğik çatılı sera, asma çatılı sera, yay çatılı sera ve eliptik sera tiplerinin yedi farklı taban alanına sahip olması durumları için çalıştırılmış ve sonuçlar elde edilmiştir. Temel parametreler ise sera azimut açısı, sera boyunun sera enine oranı ve seranın aldığı toplam dönemlik ışınım olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise seralar için yapılan analizlerin aynısı farklı kat ve daire sayısına sahip yedi farklı konut binası için seracılık dönemleri yerine mevsimler baz alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a research made on the solar energy utilization rates of the greenhouses and residences situated under the climatic and meteorological conditions of Bayburt. In the scope of this study, with the aim of enabling them to benefit from solar energy at the maximum level, a numerical modeling study in which we could determine the most suitable directions, shapes and sizes of the buildings and greenhouses which would be built in Bayburt was carried out that would. Although the modeling was applied for sample greenhouses and buildings that have specific sizes and shapes and some results were obtained, when desired, this modeling can be used for other buildings which have different shapes and the most suitable direction and location designation can be done.In the solar energy analysis made for the greenhouses, a year time was divided into four different periods in which greenhouse cultivation is performed and not performed in Bayburt. When we think about the location and climatic structure of Bayburt, we concluded that since winter is very cold in Bayburt, the climate is not suitable for greenhousing and in summer people don?t need greenhouse applications. Therefore, in the scope of this study, unlike the other similar studies, greenhousing periods were determined as Spring (April 1st ? June 15th) and Autumn (August 16th ? November 10th). Related evaluations were made by taking into account that the greenhouse should be in shape and orientation which cumulatively takes the maximum radiance in these two periods.The modeling carried out in this study was operated for the situations in which various greenhouse types, including flat greenhouse, slant roof greenhouse, suspended roof greenhouse, spring roof greenhouse and elliptical greenhouse, have seven different surface areas and these results were obtained. Basic parameters were determined as azimuth angle, the ratio of the greenhouse length to its width, and total periodical radiance that the greenhouse takes. In the second part of the study, the same analyses made for the greenhouses were carried out for seven different residences which have different