Su-butirik asit-çözücü üçlü sistemlerinin sıvı-sıvı dengeleri
Liquid-liquid equilibria of water-butyric acid-solvent ternary systems
- Tez No: 316345
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. İSMAİL KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
SU - BUTİRİK ASİT - ÇÖZÜCÜ ÜÇLÜ SİSTEMLERİNİN SIVI-SIVI DENGELERİKarboksilli asitler endüstride yaygın kullanım alanlarına sahiptir. Fermentasyonla üretimi esnasında sulu fermentasyon ortamından ayrılması işleminin ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.Sıvı - sıvı ekstraksiyonu karboksilli asitlerin sulu çözeltilerinden ayrılmasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme ait bir ayırma prosesinin dizayn edilebilmesi için ayrılacak karışıma ait denge verilerinin bilinmesi gereklidir.Bu çalışmada karboksilli asit olarak butirik asit incelenmiş ve çözücü olarak da metil etil keton, butil asetat ve fenil asetat kullanılmıştır.Su ? Butirik Asit ? Çözücü (metil etil keton, butil asetat, fenil asetat) üçlü sistemlerinin 298.2 K, 308.2 K ve 318.2 K'deki sıvı-sıvı faz dengeleri incelenmiştir. Herbir sisteme ait çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğrusu verileri deneysel olarak tespit edilmiştir. Deneysel verilerden yararlanarak dağılma katsayısı ve ayırma faktörü değerleri hesaplanmıştır. Deneysel verilerin güvenilirliği Othmer-Tobias, Bachman, Hand ve Bancroft korelasyonları uygulanarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
LIQUID-LIQUID EQUILIBRIA OF WATER-BUTYRIC ACID-SOLVENT TERNARY SYSTEMSCarboxylic acids have a widespread use in industry. During the production of carboxylic acids by the fermentation process the separation of acids from the aqueous fermentation media is economically in great importance.Liquid-liquid extraction is a process used to separate carboxylic acids from their aqueous solutions. Equilibrium data relating to these systems are required to design an extraction process.In this study, butyric acid was examined as carboxylic acid and methyl ethyl ketone, butyl acetate and phenyl acetate were used as solvent.Liquid-liquid phase equilibrium of Water - Butyric Acid ? Solvent (methyl ethyl ketone, butyl acetate, phenyl acetate) ternary systems were examined at 298.2 K, 308.2 K and 318.2 K. Solubility curves and tie-line data of each systems were determined experimentally. Distribution coefficients and separation factor values were calculated from experimental data. The reliability of experimental tie-line data were ascertained by using Othmer-Tobias, Bachman, Hand and Bancroft correlations.