Salbutamol sülfat mikrokapsülleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 31635
  2. Yazar: MÜZEYYEN DEMİREL (GÜLLÜK)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. YASEMİN YAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın ana amacı, oldukça kısa plazma yarı ömre sahip sempatomimetik bir amin olan salbutamol sülfat'ın salım hızını mikrokapsülleme yöntemi ile yavaşlatmaktır. Mikroenkapsülasyon çalışması, faz ayrışması yöntemi (koaservasyon) ne göre 1:1 çekirdek-çeper oranı kullanılarak yapılmıştır. Polimer olarak etil selüloz kullanılarak hazırlanan salbutamol sülfat mikrokapsüllerinin in vitro salım hızı, saf etken madde ve mikrokapsüllerle hazırlanan iki ayrı tablet formülasyonu ve piyasa tableti ile karşılaştırılmış ve kinetik olarak değerlendirilmiştir. İn vitro salım deneylerinde, USP XXII döner sepet yöntemi ile UV-spektrofotometrik miktar tayini kullanılmıştır. Mikro kapsülleme ile salım hızının kontrol altında tutulabileceği, oysa hazırlanan tabletlerin benzer sonuç göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to slow down the release rate of saibutamol sulphate, which is a sympathomimetic amine having a rather short plasma half-life, through microencapsulation. Microencapsulation was achieved using 1 :1 core-shell ratio with phase- separation (coacervation) method. The in vitro release rate experiments were carried on the microcapsules prepared using ethyl cellulose and compared with the results of intact material, the tabletted microcapsules and a commercial tablet. In vitro release rate experiments were performed using USP XXII rotating basket method and U V-spectrophotometric quantification. It was found that the release rate can be controlled through microencapsulation however tabletted microcapsules do not show similar results.