Üre içeren kozmetik amaçlı lipozom ve non-iyonik sürfaktan vezikül formülasyonları üzerinde çalışmalar
- Tez No: 31634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YEKTA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
141 ÖZET Bu araştırmanın amacı üre içeren lipozom ve NISV formülasyonlarını geliştirmek, in vitro salım ve in vivo dağılımı üzerinde çalışmalar yapmak, ilacın derinin epidermis tabakasında bi rikmesini sağlayarak fiziksel stabilitesini incelemektir. Çalışmada lipozom ve NİSV'leri hazırlanan üre, proteinlerin bir metabolizma ürünü olup, ciltte NMF ajanlarındandır. Kozmetik pre- paratlarda ise nemlendirici etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Üre lipozom ve NİSV'lerini hazırlamada film tekniği ardından sonikasyon yöntemi kullanılmıştır. Sıvı ve jel tipte olmak üzere iki tip lipozom ve NISV hazırlanmıştır. Lipozom çifte tabakasını oluşturmada sıvı (PL-90G) ve jel tipte (PL-100H) fosfolipitler kullanılmıştır. NISV çifte tabakasını oluşturmada ise sıvı (sürfaktan II) ve jel tipte (sürfaktan I) sürfaktanlar kullanılmıştır. Negatif yük verici madde olarak DCP ve geçirgenliği azaltmak üzere CHOL eklenmiştir. Sıvı ve jel tipteki lipozomlar için (10:1:4), (7:1:2), (10:1), (7:1) ve; sıvı ve jel tipteki NİSV'ler için (10:1:4) ve (47.5:47.5:5) molar bileşimleri kullanılmıştır. Hazırlanan lipozom ve NISV dispersiyonları üzerinde serbest ve tutulan etken madde miktarı, lipozomal fosfolipit miktarı veziküllerin partikül büyüklüğü ve tabaka sayısı tayini yapılmıştır. Özellikleri tanımlanan lipozom ve NISV dispersiyonlarma in vitro salım deneyleri uygulanmış ve farklı salım profiller elde edil miştir, în vitro salım bulguları kinetik olarak değerlendirilmiş ve en iyi uyumu Higuchi kinetiğinin sağladığı saptanmıştır. Kobaylar üzerinde yapılan in vivo organ dağılım deneylerinde ise işaretli lipozom ve NISV formülasyonları ile ticari lipozom (Natipide II) topik olarak uygulanmış ve epidermiste birikmesi sağlanmıştır. în vitro ve hayvanlardaki in vivo sonuçlar dikkate alındığında en iyi üre içeren lipozom formülasyonunu A3 (10:10:4) ve en iyi. üre142 içeren NISV formülasyonunun F3 (10:1:4) olduğu gözlenmiştir. Bu formülasyonlarm ticari lipozom formülasyonlan (Natipide II) ile aynı etkide olduğu anlaşılmıştır. İnsanlarda yapılan in vivo nemlendirme çalışmasında da boş ve etken madde içeren lipozom ve NISV formülasyonlan gönüllü insan larda denenmiş ve sıvı tipteki lipozom A4 (10:1:4) ve NISV'lerle F4 (10:1:4) formülleri ile en iyi nemlendirme etkisi sağlanmıştır. Sıvı ve jel tipteki üre lipozom ve NISV formülasyonlarınm fizik sel stabiliteleri incelenmiş ve NİSV'lerin daha dayanıklı olduğu sap tanmıştır. Sıvı ve jel tipteki NİSV'ler arasında önemli bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca sıvı ve jel tipteki lipozom ve NİSV'lerin Tris ve asetat tamponunda, sürme ve transporta karşı stabilitesi araştırılmış ve aynı şekilde NİSV'lerin daha stabil olduğu bulunmuştur. Sonuçta in vitro, insan ve hayvanlarda yapılan in vivo çalışmalar dikkate alındığında lipozomlardan A4 formülasyonunun (10:1:4 bileşimli sıvı tip) ve NİSV'ler de F4 formülasyonunun (10:1:4 bileşimli sıvı tip) en uygun olduğu ancak kimyasal stabilite dikkate alındığında F4 formülasyonun daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
143 SUMMARY The aim of this research is to formulate liposomes and NISV's containing urea, to study the in vitro release and in vivo distribution of the active substance, to concentrate urea at epidermis of the skin and to investigate the physical stability of the vesicles. Urea, used as the active agent of liposomes and NISV's, is the me tabolic product of proteins and one of the NMF's. It is used as moistri- zing agent in cosmetics. Film method followed by sonication is used for the preparation of urea liposomes and NISV. Gel and liquid state liposomes and NISV's are pepared. PL-90G for liquid state and PL-100H for gel state liposomes are used as phospoli- pids. Surfactant II for liquid state and surfactant I for gel state are used for NISV preparation. DCP and cholesterol are incorporated into bi- layers, both, as negative charge inducer and bilayer condenser. Bilayer molar compositions of (10:1:4), (7:1:2), (10:1) and (7:1) for liquid and gel state liposomes; and (10:1:4) ve (47.5:47.5:5) for liquid and gel state NISV's are used. The free and entrapped drug, liposomal phospholipid, particle size and number of bilayer are determined for all types of vesicles. After characterization of liposomes NISV's in vitro release of drug from vesicles are investigated and the results are evaluated kine- tically. Higuchi kinetics is found as the best fitting kinetic for release. In vivo experiments are carried on quinea-pigs and biodistribu- tion of labelled liposomes, commercial liposomal formulation (Natipi- de II) are used after topical application. The vesicles are observerd to lo calize at epidermis. If the in vitro and in vivo (animal) results are taken into conside ration, A3 (10:1:4) for urea liposomes and F4 (10:1:4) for urea NISV's are evaluted as the best dermathocosmetic fomulations among the others144 in order to localize the drug at the target, (epidermis) for skin moisturi zing. These formulations are equieffective as the commercial liposomal formulations (Natipide II). Empty and loaded liposomes and NISV's are applied topically to human volunteers for in vivo experiments. The highest moisturizing effect is obtained by liquid type A4 liposomes (10:1:4) and F4 NISV's (10:1:4), both. Physical stability of liposomes and NISV are investigated and NISV's are found more stable than liposoms. In addition, stability of vesicles during topical application and transpartation are investigated and NISV's are found more stable than the others. Briefly; as far as the in the vitro (either animal experiments or human study) results are concerned, formulation A4-urea liposomes (10:1:4 in molar ratio, liquid type) are found as the most convenient formulation. However, formulation F4-urea NISV is evaluted as the best moisturing dermathocosmetic as far as the chemical stability is taken into consideration.