Salbutamol sülfatın değişik ortamlarda stabilitesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 8784
  2. Yazar: GÜLBEN VURUŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, salbutamol sülfatın parenteral preparatı hazırlanmış ve bunun stabilitesi incelenmiştir. Stabilite çalışması, ampullerdeki salbutamol sülfatın spektrokolorimetrik miktar tayinine göre yapılmıştır. Ampuller değişik koşullarda (oda ısısında aydınlıkta, oda ısısında karanlıkta ve buzdolabında) 126 gün bekle tilmiş ve oda ısısında bekletilen ampullerde salbutamol sülfat konsantrasyonunda bir miktar azalma tespit edil miştir. Buzdolabında bekletilen ampullerdeki salbutamol sülfatın oda ısısında aydınlıkta ve karanlıkta bekleti lenlere göre daha stabil olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The injectable preparation of salbutamol sulphate was prepared and its stability was investigated in this study. The stability studies were achieved by using spectrocolorimetric assay of the salbutamol sulphate. The ampules prepared were stored at various conditions (room temperature in light, in dark and in refrigerator) for 126 days. Some degradation was observed in those stored at room temperature. It was determined that the preparations stored in refrigerator were more stable than the others.