Reıner-rıvlın akışkanının eliptik bir plaka ve zemin arasındaki akışı
Flow of a reiner-rivlin fluid between an elliptic plate and the ground
- Tez No: 316369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akışkanlar mekaniği alanında yapılan çalışmalar sonucunda Newtonian akışkan modellerinin tüm akışkanların hareketlerini temsil etmediği görülmüştür. Zaman içerisinde özellikle yüksek molekül kütlesine sahip akışkanların hareketlerinin modellenmesi için yeni akışkan modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen akışkan modellerinden biri de Reiner-Rivlin akışkan modelidir. Çalışmada gözenekli eliptik levha ile düzlemsel bir levha arasında Reiner-Rivlin akışkanının hareketi incelenerek çapraz viskozite katsayısını temsil eden bir parametrenin akış üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, çalışmada, Reiner-Rivlin akışkan modeli kullanılarak, akışkanın hareketini yöneten denklemler çıkartılmıştır. Hareket denklemleri yaklaşık analitik çözüm yöntemi ve sayısal çözüm yöntemi ile çözülerek her iki yöntemde elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır ve yaklaşık analitik çözümün geçerlilik sınırları belirlenmiştir. Püskürtme hızını ve çapraz viskoziteyi temsil eden boyutsuz parametrelerin hareket üzerine olan etkileri grafik ve tablolar yardımı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After many years of both experimental and theoretical work in fluid mechanics, it was concluded that the Newtonian fluid model is not appropriate for modeling fluids with high molecular mass. Reiner-Rivlin model is one of the simplest models for investigating the flow of such fluids. The aim of this thesis is to investigate the flow of a non-Newtonian fluid between a porous elliptical plate and ground, and to examine the effects of nondimensional parameters on the flow.For this purpose the governing equations were written for a Reiner-Rivlin fluid model. The equations were solved by both approximate analytical and numerical methods, and the results were compared to determine the validity range of the approximate analytical solution. The effects of the nondimensional parameters that represent the injection velocity and cross-viscosity on the motion is examined with the help of figures and tables.