Elektromanyetik algoritmanın gezgin satıcı problemine uyarlanması
Adapting of electromagnetism-like algorithm to travelling salesman problem
- Tez No: 316393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez kapsamında, yerel arama adımına Lin-Kernighan Algoritması entegre edilmiş olan Elektromanyetik Algoritma, Gezgin Satıcı Problemi için uyarlanarak Türkiye'nin illeri örneği üzerinde uygulanmıştır.Litetür incelendiğinde, Elektromanyetik Algoritmanın daha önce Lin-Kernighan Algoritması ile melezlendiği herhangi bir çalışma ile karşılaşılmamıştır. Dolayısıyla bu tezde, yerel arama bölümüne Lin-Kernighan prosedürü entegre edilen Elektromanyetik Algoritma'nın ilk defa çalışıldığı düşünülmektedir.İllerin koordinat değerlerine dayalı Öklid mesafeleri ve karayolları mesafe matrisi kullanılarak yapılan denemeler sonucunda optimuma yakın sonuçlar elde edilmiştir. Algoritma tekrar tekrar çalıştırıldığında, optimum sonucun elde edilebileceği varsayılmaktadır. Gezgin Satıcı Problemi için uyarlanmış Elektromanyetik Algoritma ile literatürdeki diğer algoritmalara ait sonuçlar karşılaştırıldığında, bu tezde önerilen yöntemin optimuma yakın ve iyi sonuçlar verdiği, bunun yanı sıra, İki Yol Değiştirme Algoritması, İlave Etme Algoritması, En Yakın Komşu Arama Algoritması ve Lin-Kernighan Algoritması'ndan daha iyi performansa sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this dissertation, Electromagnetism-like Algorithm, whose local search step is integrated with Lin-Kernighan Algorithm, is being adapted to Travelling Salesman Problem and being performed on the example of Turkey?s cities.There hasn?t been encountered with any study which is hybridized with Lin-Kernighan Algorithm previously in the literature. Hence, an Electromagnetism-like Algorithm whose local search step is integrated with Lin-Kernighan Algorithm is thought to be studied first time in this dissertation.Near optimum results has been obtained at the and of the experiments which are performed with using the euclidean distances according to the coordinate values of the cities and and highways distance matrix. It?s assumed that the optimum result can be obtained when the algorithm is runned over and over. When this Electromagnetism-like Algorithm?s results are compared with the results obtained from the other algorithms in the literature, it?s appered that this proposed hybrid algorithm gives near optimum results and besides, it?s results are better than the Two-way Switching Algorithm, Insertion Algorithm, Nearest Neighbor Algorithm and Lin-Kernighan Algoritm.