Kuru soğutucu kullanımının enerji verimliliği açısından incelenmesi
Investigation of using dry coolers in terms of energy efficiency
  1. Tez No: 316409
  2. Yazar: GÜLDEN KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RIZA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemiz nihai enerji tüketimi içinde büyük bir paya sahip olan sanayi sektörü enerji verimliliği çalışmaları için öncelikli sektördür. Enerji verimliliğini arttırmak üzere yapılan çalışmaların sonuçları, ürün maliyeti ve kalitesi üzerinde etkili olmaktadır. Sanayi kuruluşlarında ki yardımcı işletmeler ve proses üniteleri teknolojik gelişmelere paralel olarak daima yenilenme ihtiyacı içindedir ve bu durum daima geriye kazanılabilecek bir enerji tasarrufu potansiyeli ortaya çıkarmaktadır.Enerji verimliliğinin arttırılması için doğal kaynakların kullanımı her geçen gün yaygınlaşmakta ve bu amaçla yeni teknolojilerin ve ürünlerin geliştirilmesinin önemi artmaktadır. Bu ürünlerden birisi olan kuru soğutucular proses soğutma, iklimlendirme ve soğutma suyu sıcaklıklarına bağlı olarak tek başlarına da kullanılabilmektedir.Hava soğutmalı su soğutma gruplarının kullanım ve bakım kolaylığına karşılık, verim düşüklüğü ve işletme giderlerinin yüksekliği söz konusudur. Ancak yıl boyu soğutma gereksinimi olan mevcut bir sistem kuru soğutucular ile desteklenerek doğal soğutma yapılabilir.Dış ortam sıcaklıklarının gerekli olan soğutma suyu sıcaklıklarının altına düşmesi ile birlikte doğal soğutma sistemleri kullanılır ve bu sayede önemli derece de enerji tasarrufu sağlanır.Bu çalışmada dış ortamın düşük sıcaklığından faydalanarak doğal soğutma ile enerji tasarrufu sağlayan kuru soğutuculardan bahsedilecek ve Türkiye'nin şehirlerine ait yıllık sıcaklık verileri kullanılarak doğal soğutma ile sistemin enerji verimliliğinde ki artış hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
Industry sector is primary sector of our country in energy efficiency with its big share in energy consumption. Results of Studies made on increasing energy efficiency leads to decreased cost and quality in production. Side businesses and process units in industrial companies are always in the trend of renewing themselves due to the improvements in technology and this situation always brings a potential energy saving.Usage of natural resources and importance of developing new technologies on this area increases day by day for efficient usage of energy. One of these products the dry coolers can be used themselves with respect to climate and cooling water temperature and process cooling.Besides usage and service advantages of air cooling water cooling systems, there are disadvantages of running cost and efficiency. Only a stable system which is running through year can be supported with dry cooling system and can be cooled naturally.Natural cooling systems can be used by decreasing outside temperature under the temperature of cooling water and by this method a lot of energy can be saved.In this study, dry coolers which process by using low outside temperature and saving energy will be explained and the data of Turkey's yearly temperature due to regions/cities will be used and energy saving will be calculated if these systems are used.