Binary çevrimli jeotermal güç santrallerinde farklı soğutucu akışkan kullanımının performansa etkisinin incelenmesi
Energetic and exergetic performance analysis of different refrigerant fluids (coolants)in binary cycle geothermal power plant.
  1. Tez No: 316547
  2. Yazar: ANIL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya genelinde enerji ihtiyacı, nüfus artışına bağlı olarak artmaktadır. Kısıtlı fosil yakıt kaynaklarının tükenmekte olduğu bilinen bir gerçektir ve bu yüzden yenilenebilir enerji kaynakları büyük önem kazanmaktadır. Enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif enerji kaynakları ve sistemleri geliştirilmektedir. Jeotermal enerji kaynaklarından elektrik üretimini sağlayan binary güç çevrimi bu sistemlerden biridir. Bu çevrimde, düşük sıcaklıklı jeotermal kaynaktan elde edi-len ısıl enerji, ikinci bir çalışma akışkanına aktarılır. Bu nedenle, ikinci çalışma akışkanı seçimi, sistem performansı üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.Bu çalışmada, örnek bir jeotermal binary güç çevrimi modellenmiştir ve 8 adet soğutucu akışkan bu çevrim için çalışma akışkanı olarak seçilmiştir. Bu soğutucu akışkanlar, çevreye en az etkiye sahip HC ve HFC türü soğutkanlardır. Seçilen soğutucu akışkanlar aynı çalışma koşul-ları altında örnek çevrimde incelenmiştir. Çevrimin enerji ve ekserji verimleri bu 8 soğutucu akışkan için hesaplanmıştır. İncelenen soğutucu akışkanlardan kuru tip olan; R 600, R 236ea, R 600a ve R 227ea, sırasıyla, en yüksek enerji ve ekserji verimi göstermişlerdir. Diğer bir yandan, yaş tip olan R 143a, R 290, R 134a ve R 152a, sırasıyla en düşük enerji ve ekserji verimi sergi-lemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Worldwide, energy requirement increase gradually depending on population growth. It is known fact that limited fossil fuel sources run out, hence renewable sources gain great importance. Alternative energy sources and systems have been developed in order to meet energy requirement. Binary cycle which allow the production of electricity from geothermal energy sources is one of these systems. In this cycle, thermal energy obtained from geothermal sources is transfered to second working fluid. Therefore, selection of second working fluid plays a key role on the cycle performance.In this study, a sample geothermal binary power cycle has been modelled and 8 refrigerants have been selected as working fluid for this cycle. These refrigerants are HC and HFC types that have minimum enviromental impact. Selected refrigerants have been analyzed in the sample cycle under the same working conditions. Energy and exergy efficiencies of cycle have been calculated for 8 refrigerants. Dry types fluids of investigated refrigerants: R 600, R 236ea, R 600, R 600a and R 227ea showed higher energy and exergy efficiencies, respectively. On the other hand, R 143a, R 290,R 134a and R 152a that are wet fluids indicated lower energy and exergy efficiencies, respectively.