Vitrektomi ameliyatlarında kullanılan mikroforsepslerin ?imalat için tasarım? yöntemi ile incelenmesi
The analysis of microforceps used in vitrectomy surgey by 'design for manufacturing' method
- Tez No: 316408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDOĞAN KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VİTREKTOMİ AMELİYATLARINDA KULLANILAN MİKROFORSEPSLERİN ?İMALAT İÇİN TASARIM? YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİBu çalışmada, Türkiye'de üretilmeyen, göz cerrahisinde vitrektomi ve katarakt ameliyatlarında kullanılan mikroforseps adı verilen cerrahi aletin, imalat için tasarım metodunun modüler tasarım ilkesi kullanılarak üretilebilirliği, üretim prosesleri incelenmiştir. Aletin dinamik ve statik durumları göz önüne alınarak, Ansys programında, nonlinear analiz ile Pa Type-6, 316L ve Ti-55 malzemeleri kullanılarak, mikroforsepsin hareketi sonucu uç kısmında ve ucun geçtiği boruda oluşan eşdeğer gerilmeler, uç kısmının tutma kuvveti ve sap kısmının kapanması için gereken kuvvetler tespit edilmiştir. Ürün şikayetleri ve aletin karşılaması gereken ihtiyaçlar göz önüne alınarak, analizler yardımıyla, aletin tasarımında uygulanabilecek iyileştirmeler saptanmıştır. Bu iyileştirmeler sonucunda, sap kısmının ergonomisi dikkate alındığında Pa-Type6 malzemesi, uç kısmında oluşan gerilmeler ve tutma kuvveti dikkate alındığında Ti-55 malzemesi en uygun malzeme olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF MICROFORCEPS USED IN VITRECTOMY SURGEY BY“DESIGN FOR MANUFACTURING”METHODIn this study, it has been examined design for manufacturing method by modular design principle manufacturability and the process of production, tool, which is used for vitrectomy and cataract surgery called“microforceps”, and which doesn't produce in Turkey. It has been detected by using Pa Type-6, 316L and Ti-55 the necessary forces for closing handle, gripping force of tip and due to movement of the microforceps occured equivalent stresses on the tip and the tube which tip pass through by non linear analysis in Ansys programme, considered dynamic and static situations. It has been determined enhancements which can be applied, having regard the complaints about the tool and the requierements which the tool has to fulfill by help of analysis. At the results of these enhancements, the most suitable material is determined Pa-Type6 for ergonomics of handle and, is determined Ti-55 for gripping forces.