Güneş civarındaki F-G tayf türü anakol yıldızlarından radyal metal bolluğu gradyenti
Radial metallicity gradient from F-G spectral type main-sequence stars in the solar neighbourhood
- Tez No: 418751
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Galaksimizin radyal metal bolluğu gradyenti Güneş civarındaki F ve G tayf türünden anakol yıldızları kullanılarak hesaplanmıştır. Güneş civarındaki F ve G tayf türünden anakol yıldızları RAVE DR4 (Kordopatis ve diğ., 2013) kataloğundan atmosfer model parametrelerine göre seçilmiş olup, uzay hızları öz hareket, uzaklık ve radyal hız verilerinden yararlanılarak hesaplanmıştır. Uzay hızları hesaplanan yıldızların popülasyon ayrımı Galaktik yörünge parametrelerine dayanarak yapılmıştır. İnce disk yıldızlarının belirlemek için, ep ≤ 0.1 ve Zmax ≤ 825 pc kriterleri kullanılmıştır. Bu çalışmada ince disk için radyal demir bolluğu ve metal bolluğu gradyentleri sırasıyla d[Fe/H]/dRm = −0.081 ± 0.029 ve d[M/H]/dRm = −0.060 ± 0.012 dex/kpc olarak he- saplanmıştır. Tez çalışmasında elde edilen sonuçlar literatürdeki çalışmaların sonuçları ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to calculate radial metallicity gradient from F-G spectral type main-sequence stars in the Solar neighbourhood. These stars were taken from RAVE DR4 (Kordopatis et al., 2013) and selected according to their atmospheric model parameters. Selected stars' space velocities and Galactic orbits were calculated utilizing the proper motions, distance and radial velocity components. Thin disc sample was defined by the constraints ep ≤ 0.1 and Zmax ≤ 825 pc. The radial iron and metallicity gradients were calculated for the thin disc sample as d[Fe/H]/dRm = −0.081 ± 0.029 and d[M/H]/dRm = −0.060 ± 0.012 dex/kpc, respectively. These values are in agreement with those in the literature.