Sağlıklı gençlerde 'öz bakım gücü' ve aile ortamının etkisi
- Tez No: 31652
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
88 8. ÖZET Bu çalışma, hemşirelik eğitimi, uygulaması ve araştırmasında en çok kullanılan“Orem'in Genel Hemşirelik Kuramı”ile ilgilidir. Sağlıklı gençlerin öz-bakım güçlerini belirlemek, kişisel özelliklerinin ve aile ortamının öz-bakım gücüne etkisini incelemek amacıyla planlanan ve uygulanan araştırma, iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, İngilizce olan Öz -Bakım Gücü Ölçeğinin Türkçe çevirisinin dil geçerliği, Türkçe formun güvenirliliği ve geçerliği sınanmış tır. Toplam 119 iyi ingilizce bilen lise son sınıf öğrencisine, ölçeğin hem Türkçe hem de İngilizce metni farklı sıra ve zamanlarda uygulanmıştır. Varyans Analizi, t- testi,Kuder Richardson 20 güvenirliği, Madde-Toplam Puan Korelasyonu, Pear son Korelasyonu ve Faktör Analizleri ile inceleme sonucunda,dil farklılıkları açısından istatistiksel olarak karşılaştırılan ölçeklerin birbirine çok benzediği, yüksek iç tutarlılığa sahip olduğu ve yapı geçerliğinin yeterli olduğu belirlenmiştir. İkinci aşamada, toplam 232 sağlıklı üniversite öğrencisinin öz-bakım gücü ile kişisel özellikleri (temel durumsal etmenler) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonuçlar, istatistiksel olarak yüzdelik, Varyans Analizi, t-testi, Kuder-Richardson 20 Güvenirliliği ve Pearson korelasyon teknikleri ile değerlendirilmiş ve literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır.89 Sonuç olarak, örneklem grubumuzdaki;“uzun süre kentsel alanda yaşayan, halen ailesiyle birlikte oturan, sosyal ve kültürel etkinliklere katılan, çekirdek aileden gelen, sağlık bilimleri öğrencisi ve kadın olan deneklerin”öz-bakım gücü puan ortalamaları diğerlerine göre yüksek bulunmuş tur. Aile ortamının birlik-beraberlik içinde ve demokratik tutumda algılanmasının öz-bakım gücüne olumlu yönde etki ettiği; aşırı koruyucu aile tutumunun ise öz-bakım gücünün gelişmesini engelleyici bir etmen olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY This study is interested in Orem's General Theory of Nursing that is one of the most utilized theories in nursing practice, education and research. The purpose of this research is to evaluate the self -care agency,to investigate the effects of individual characteristics and family environment upon in healthy young people. This research includes two stages. In the first stage, the Turkish translation of The Exercise of Self-Care Agency Scale was tested on a sample of 119 bilingual high school students in Istanbul. Each student was administered both the English and the Turkish versions of the scale,but in different orders and at different times.Analysis of Variance, t- tests and Pearson Product Moment Correlations showed that the Turkish form was trans literally equal to the English form.Test-retest correlations and Kuder-Richardson 20 Reliability Coefficient were high. The data on the internal consistency and construct validity of the final experimental Turkish Self-Care Agency Scale were satisfactory. In the second sage, the influence of self-care agency on the relationships between the background variables and family environment were investigated using a sample of 232 healthy university students in Istanbul.91 The results were evaluated statistically by percentage, Analysis of Variance, t-tests, Pearson Product Moment Correlations and Kuder-Richardson 20 Reliability Coefficients, and were compared with appropriate sources in the discussion section. As a result, the basic conditioning factors (gender, health education, living arrangements, living on the rural or urban areas, living with the parents, type of family, social and cultural contacts) were found to be positively related with self-care agency. Additionally, the findings showed that perceived cohesive family environment and democratic parental attitude were positively, significantly related with healthy young people's self care agency.