Preeklampsili gebelerde anksiyete düzeyinin özbakımına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of anxiety level on self-care inpreeclampsic pregnancy
- Tez No: 845281
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma preeklampsili gebelerde anksiyete düzeyinin özbakım gücüne etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak vaka-kontrol çalışması şeklinde tasarlanan bu çalışma, Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir kamu hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde yürütülmüştür. Polikliniğe başvuran, 18-42 yaş aralığındaki gebelerden rastgele seçilen 100 preeklampsi tanısı konulan gebe (vaka grubu) ve 200 sağlıklı gebe (kontrol grubu) örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma verileri“Gebe Tanıtım Formu”,“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”ve“Özbakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ)”kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizi bir istatistiki paket programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of anxiety levels on self-care ability in pregnant women with preeclampsia. Designed as a descriptive case-control study, this research was carried out at the Obstetrics and Gynecology Clinic of a public hospital in Istanbul between June and December 2022. A total of 300 pregnant women between the ages of 18-42 who visited the clinic were randomly selected, including 100 diagnosed with preeclampsia (case group) and 200 healthy pregnant women (control group). Research data were collected through face-to-face interviews using the“Pregnant Woman Identification Form”,“Beck Anxiety Inventory (BAI)”, and“Self-Care Ability Scale (SCAS)”. Data analysis was performed using a statistical package program.