Erzurum ve İstanbul illeri yüksek okul öğrencilerinde ağız diş sağlığı ile ilgili epidemiyolojik araştırmalar ve iki bölgenin karşılaştırılması
- Tez No: 31653
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
120 ÖZET Bu araştırma, İstanbul ve Erzurum'da 400 diş hekimliği ve diğer fakülte öğrencilerinde yapıldı. Örnekler rastgele seçildi ve yaşlan 18-26 arasında değişiyordu. Eğitim, sosyo-ekonomik durum ve diş fırçalama alışkanlığının periodontal durum ve diştaşı insidansı üzerine etkileri istatistiksel olarak araştırıldı. Bu çalışma 2 bölümden oluştu. Lbölümde klinik veriler değerlendirildi. n.bölümde ise ağız-diş sağlığıyla ilgili bilgi ve alışkanlıklar değerlendirildi. Bu çalışmanın ilk bölümünde, her iki şehirdeki fakültelerden 200'er öğrenci seçildi. 400 öğrencinin ağız-diş sağlık durumları aşağıdaki indeksler kullanılarak değerlendirildi. 1. Quigley-Hein Plak İndeksi (Q-H.PI) 2. Dişeti Oluğu Kanama İndeksi (SBI) 3. Periodontal Hastalık İndeksi (PDI) 4. Gingival İndeks (GI) 5. Mobilite (M) 6. Abrazyon (A) 7. Diastema (D) 8. DMFT İndeksi 9. R- Dişleri Diştaşı İndeksi 42 sorudan oluşan anket formu hazırlandı. Ağız-diş sağlığı hakkında bilgi ve alışkanlıklarını tespit etmek için öğrencilerin bu soruları cevaplandırması istendi. Klinik değerlendirme ve araştırma anket formu sorularından elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Sonuç olarak PI ve PDI indekslerinin Erzurum'da diş hekimliği öğrencilerinde diğer fakülte öğrencilerine nazaran daha yüksek bulunduğu, halbuki İstanbul için aynı parametrelere ait sonuçların tam ters olduğu saptandı. SBI ve GI parametrelerinin ortalama değerleri her 2 ilde de diş hekimliği öğrencilerinde diğer öğrencilere göre daha düşüktü. Erzurum'da araştırma grubu olarak seçilen bütün öğrenciler arasında SBI, PI, PDI ve GI parametreleriyle ilişkili olarak anlamlı istatistiki fark bulunamadı. İstanbul'daki öğrencilerde PDI parametresi istatistiksel olarak önemli olmayıp, SBI,PI ve GI parametreleri önemli bulundu. Diştaşı insidansı Erzurum'daki öğrencilerde İstanbul'daki öğrencilere nazaran daha yüksekti. Mobilite ve abrazyon 400 öğrencide de normal sınırlardaydı. Diş fırçalama sıklığı: Diğer yüksek okul öğrencilerinde“günde bir kez”% 32, diş hekimliği121 fakültesi öğrencilerinde“günde iki kez”% 53.5 olarak gözlendi. Flourlu diş macunu kullanma oranı diğer yüksek okullarda % 28.5, diş hekimliği fakültesi öğrencilerinde % 68 idi. Ağız temizliği için diş fırçası dışında yardıma araç olarak: Diğer yüksek okul öğrencilerinde % 40.5'inin kürdan, diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin % 36'sının diş ipi kullandıkları tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY The present investigation was carried out on 400 students of the Dentistry and Other Faculties in Erzurum and Istanbul. The subject were randomly selected and their ages ranged from 18 to 26 years. The effects of education, socio-economic status, and tooth brushing habit on the periodontal status and caries incidence were statistically investigated. This study consists of two parts: Part I in which the clinical data were evaluated, and part II in which the habits and knowledges regarding with oral-dental health were appreciated. In the first part of the study, 200 students were chosen from the faculties in either city. The oral- dental health of 400 students were evaluated by using the following indices. 1. Quigley-Hein Plaque Index (PI) 2. Sulcus Bleeding Index (SBI) 3. Periodontal Disease Index (PDI) 4. Gingival Index (GI) 5. Mobility (M) 6. Abrasion (A) 7. Diestema (D) 8. DMFT Index 9. R- Teeth Calculus Index An inquiry form with 42 questions has been developed. It is requested the subjects to answer the questions in order to detect their knowledge and habits about the oral-dental health. The data obtained from the cilinical examination and the inquired questions were statistically analized. As a result, it has been found that the PI and PDI indices were higher on the students of Dentistry faculty than the regarding the same parameter were found to be opposite in Istanbul. The mean value of SBI and GI parameters were lower on the Dental Students than the others in both cities. No statistically significant difference was found at the parameters of SBI, PI, PDI and GI between the students educating in Erzurum. On the students in Istanbul PDI parameters was not statistically important while the other three parameters were found to be important The calculus incidence was higher on the students in Erzurum than in Istanbul.123 Mobilitiy and Abrasion : Total 400 students are within norma limits (0-degree). Tooth brushing is once a day in students Other Faculties % 32, twice a day in students of Faculty of Dentistry % 53,5. The use of fluoride tooth paste is % 28.5 in students other faculties, % 68 in students of Faculty of Dentistry. Tooth picks were used by % 40.5 of students of Other Faculties, % 36 of students of Dentistry used dental floss.