Türkiye'de adli veteriner hekimlik kavramı
The concept of forensic veterinary medicine in Turkey
  1. Tez No: 326334
  2. Yazar: BURCU KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA ALTUNÇUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Veteriner Hekimliği, Forensic Medicine, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Toplum düzeninin sağlanmasında hukuk uygulamalarının etkinliği tartışılmazdır ve bu bağlamda adli veteriner hekimlik, morfoloji, histopatoloji, genetik, kriminalistik (balistik, analitik kimya ve toksikoloji) gibi bazı alt disiplinler ile beraber hayvanlarla ilintili olan kanun uygulamaları için önemli bir destek hizmet sunmaktadır.Bu çalışmada; veteriner hekimlerin, veteriner fakültesi öğrencilerinin ve adalet sistemi içerisinde yer alan diğer grupların (hâkim, savcı, avukat, polis, zabıta) ülkemizdeki temel hayvan hakları ve adli veteriner hekimlik kavramı ile ilgili bilgi düzeylerinin araştırılması, yeterli farkındalığın oluşup oluşmadığı gibi konuların aydınlığa kavuşması ve hangi noktalarda nasıl eksikliklerin olduğu, bunların nedenleri belirlenerek çözüm için yapılması gerekenler konusunda ön bilgilenme sağlanması amaçlandı. Diğer yandan veteriner hekim ve veteriner fakültesi öğrencilerine adli veteriner hekimlik dersi içeriği ve uygulamasına ilişkin sorular sorularak dersin teorik ve uygulamada ki işlevselliği sorgulandı.Araştırmaya konu olan hedef kitlenin içinde veteriner fakültesi öğrencilerinin de bulunması sebebiyle özellikle veteriner fakültesi olan iller tercih edildi. Anket uygulaması İstanbul, Bursa, Ankara, Kırıkkale, Aydın, Burdur, Afyon, Konya, Samsun, Hatay, Erzurum, Elazığ, Kars ve Van illerinde gerçekleştirildi.Online olarak uygulanan anket sonuçları SPSS 17.00 programı ile sıklık analizine, Mann- Whitney U ve Kruskal Wallis testlerine tabi tutuldu.Çalışma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uygulamalarının hayvanları korumak konusunda yetersiz olduğu, toplumda hayvana yönelik pozitif tutumun gelişiminde okul merkezli eğitimin, görsel-işitsel medyanın ve din görevlilerinin etkinliğinin önemi belirtildi. Ülkemiz için bilinmeyen bir kavram olan adli veteriner hekimliğin gelişiminde fakültelerde ya da meslek odaları aracılığıyla yapılacak eğitimlere gereksinim duyulduğu ve yıllar içinde olumlu yönde bir ilerlemenin gözlendiği veteriner hekimlik eğitiminde bu alandaki eksiklerinin giderilmesi gerekliliğinin altı çizildi.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of law practices on the provision of social order is undisputable and in this respect, veterinary forensics provides support releated to practice of law concerning with animals by working together with the subdisciplines such as morphology, histopathology, genetics, criminalistics (ballistics, analytical chemistry, toxicology).In this study, ıt has been aimed to investigate the awareness of basic animal rights in Turkey, the concept of veterinary forensics through veterinarians, veterinary faculty students and other occupational groups within the justice system (judge, lawyer, prosecutor, police and municipal police). Furthermore; it has been aimed to provide preliminary information whether satisfactory awareness was raised or not, the reason and the cause of the deficiencies and in this respect to determine the items to make up for the deficiencies.On the other hand by asking questions about the content and the practice of veterinary forensic medicine, the functionailty of the subject has been interrogated through veterinarians and veterinary students.Due to the presence of veterinary faculty students as the target group of the study, the survey has been carried out in 14 different provinces of Turkey where veterinary faculties exist. The survey was carried out in İstanbul, Bursa, Ankara, Kırıkkale, Aydın, Burdur, Afyon, Konya, Samsun, Hatay, Erzurum, Elazığ, Kars and Van.Data obtained subsequent to the conduct of the online survey were analysed using SPSS 17.00 statistycal programme by subjecting them to frequency analysis, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests.According to the data obtained in this study; Animal Protection Act No. 5199 has been determined to be insufficient to protect animals. The importace of school-based education, audio-visual media and religious officers to develop awareness about animal rights through society has been specified.As an unknown concept for our country the veterinary forensics educations has been needed to be given through chambers and faculties. Also the need to overcome the deficiencies about this field within the context of veterinary education has been underlined.