Trachemys scripta türü su kaplumbağasında prion protein gen (Prnp) polimorfizminin ve apoptozis ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of prion protein gene (Prnp) polymorphism and its relationship with apoptosis in turtle, Trachemys scripta.
- Tez No: 316543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL BALCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Prion proteini beyin, kas ve lenfoid sistem gibi birçok farklı dokuda yerleşim gösteren hücresel bir glikoproteindir. Bu protein normal hücresel form (PrPC) ve patolojik izoformu (PrPSc) olmak üzere iki konformasyonda bulunabilir. Prion hastalıklarında hücresel formdaki prion proteinleri yapısal değişiklik göstererek anormal forma dönüşür. Günümüzde prion proteinlerinin fizyolojik rolleri belirsizliğini koruyor olsa da memelilerde PrPC'nin yaygın olarak bulunuyor olması, bu proteinin sinyal transdüksiyonu, sinaptik ileti ve programlanmış hücre ölümü gibi önemli biyolojik olaylarda rol aldığını düşündürmüştür. Öte yandan, memelilerde prion proteinini kodlayan genlerdeki tek nukleotid polimorfizmlerinin prion hastalıklarına olan duyarlılığı büyük ölçüde etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada, Trachemis scripta türü kaplumbağalarda prion proteini kodlayan gen bölgesi (Prnp) polimeraz zincir reaksiyonu ile çoğaltıldıktan sonra dizi analizine gönderilmiş ve polimorfizmler belirlenmiştir. Ayrıca, polimorfik örneklere ait apoptotik hücre yoğunluğu TUNEL yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışmamızda L203V, N205I, V225A, M237V polimorfizmleri saptanmıştır. Bununla beraber incelenen 30 örneğin 15'inde söz konusu dört polimorfizm (L203V, N205I, V225A, M237V) birlikte gözlenmiştir. Bir örnekte, L203V, N205I, M237V olmak üzere üç polimorfizm, geri kalan 14 örnekte ise L203V, N205I olmak üzere iki polimorfizm birlikte izlenmiştir. Polimorfik örneklerin TUNEL analizleri sonucunda, belirlenen dört polimorfizmi de içeren örneklere ait beyin dokularında apoptotik hücre sayısının diğer polimorfik örneklere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar Prnp polimorfizmlerinin programlanmış hücre ölümünü arttırabileceğini ve bu artışın prion hastalıklara yatkınlık ile ilişkili olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Prion protein is a glycoprotein which is widely expressed in most tissues, including brain, muscle and lymphoid system. It can display two conformations: normal cellular form (PrPC) and its pathological isoform (PrPSc). During the prion diseases, cellular proteins undergo conformational change to abnormal form. Although the physiological roles of prion protein still remain unknown, the ubiquitous expression of PrPC in mammals suggests its roles in important biological events such as signal transduction, synaptic transmission and programmed cell death. On the other hand, it is known that, in mammals, single nucleotide polymorphisms in prion protein coding genes are greatly affect susceptibility to prion diseases. In the present work, prion protein coding gene (Prnp) was amplified with polymerase chain reaction, sequenced and polymorphisms were determined. Also, apoptotic cell number of polymorphic samples was measured with TUNEL assay. In our work, L203V, N205I, V225A and M237V polymorphisms were determined. In 15 samples, these four polymorphisms (L203V, N205I, V225A and M237V) were seen together. In one sample, three polymorphisms (L203V, N205I and M237V) and in remaining 14 samples L203V, N205I polymorphisms were seen. TUNEL analyses of polymorphic samples were seen that the apoptotic cell number was increased in brain tissues of samples that contain four polymorphisms. These results indicate that Prnp polymorphisms can increase the programmed cell death and this raising may be related with the susceptibility to prion diseases.