Muğla bölgesi'nde dağılım gösteren tatlı su kefali (Squalius fellowesii (L., 1758)) 'nin büyüme ve yaşam döngüsü özellikleri
Growth and life history traits of chub (Squalius fellowesii (L., 1758)) distributed in Mugla region
  1. Tez No: 316622
  2. Yazar: MERT ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERHAN TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Avrupa'nın tamamında, Karadeniz, Hazar Denizi ve Azak Denizi havzaları ile Kafkasya'da geniş bir dağılım gösteren Squalius fellowesii (Linneaus, 1758) türü, ülkemiz tatlı sularında doğal olarak bulunan, yerel olarak tüketilen bir türdür. Ancak ülkemizde özellikle Ege Bölgesi'nde hakkında sadece bazı basit biyolojik özellikler hakkında bilgi mevcuttur. Bu çalışmada Muğla Bölgesi'nde bulunan tatlısu kefali popülasyonlarının biyolojik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla tatlısu kefalinin bulunduğu daha önceki çalışmalarla tespit edilen çeşitli dere, nehir, göl ve göletlerde arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu bölgeler sırasıyla Tersakan I ve II, Dalaman, Yuvarlakçay, Balıklı Deresi, Eşen Çayı, Sarıçay, Gelibolu ve Akarca dereleri ile Ula Göleti, Kazan, Marmaris ve Mumcular rezervuarlarıdır. Bu bölgelerde Haziran 2010 - Mayıs 2011 tarihleri arasında mevsimlik periyotlarla gerçekleştirilen çalışmada elektroşok ile yakalanan 1024 bireyin büyüme karakterleri incelenmiştir. Tatlısu kefali populasyonlarının %35'inin dişi, %52'sinin erkek bireylerden oluştuğu saptanmıştır. Total boy dağılımı 32-237 mm ve ağırlık dağılımı 0,34-174,67 g arasında değişmektedir. Tüm bireyler için boy-ağırlık ilişkisi parametreleri a=0.0079 ve b=3.1597 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Squalius fellowesii (Linneaus, 1758) is a species, which is distributed in European waters, BlackSea, Caspian Sea and Azov Sea. It is a natural species, consumed locally. However, there are very limited studies on its biological features especially in Aegean Region. In this study, it was aimed to investigate its some biological ecological features in Muğla Region. Samplings were undertaken in Tersakan I-II, Dalaman, Yuvarlakçay, Balıklı, Eşen, Sarıçay, Gelibolu and Akarca streams and Ula, Kazan, Marmaris and Mumcular reservoirs. Fish were seasonally caught by electrofishing between June 2010 and May 2011 and in total 1024 individuals were studied. Sampling populations had %35 female and %52 male individuals. Total length and weight varied between 32-237 mm and 0,34-174,67 g, respectively. Parameters of length-weight relationships for all populations was a=0.0079 and b=3.1597.