Yeşil kaplan karidesinde (Penaeus semisulcatus)kimyasal şoklamayla triploidi uygulaması
Triploidy application by chemical shock in green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus)
- Tez No: 316623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Deniz Bilimleri, Science and Technology, Biology, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, döllenmiş Penaeus semisulcatus yumurtalarında, kimyasal şoklamayla triploidi teşvik edilmiştir. Karides anacından 27°C sıcaklıkta alınan yumurtalar, döllenmeden 20 dakika sonra, farklı 6-dimetilaminopurin (6-DMAP) konsantrasyonlarıyla (100, 150, 200 ve 250µM) ve farklı bekletme süreleriyle (5, 10 ve 15dk) kimyasal şoka maruz bırakılmışlardır. Deneme bir kontrol grubu ile birlikte ikişer tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. En iyi triploidi oranı 150µM şoklama konsantrasyonunda ve 5dk bekleme süresinde %62.9±1.53 olarak elde edilirken en düşük oran 100µM şoklama konsantrasyonunda ve 5dk bekleme süresinde %12.8±11.2 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler 6-DMAP konsantrasyonu dikkate alındığında Penaeus semisulcatus larvalarının triploidi oranları arasında farkın istatiksel olarak önemli olduğunu (P0.05) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, triploidy in fertilized eggs of Penaeus semisulcatus was induced by means of chemical shock. The eggs, which were obtained from the shrimp broodstock at 27°C were exposed to different concentrations (100,150,200 and 250µM) of 6-dimethylaminopurine (6-DMAP) for various durations (5, 10 and 15min) starting from 20 min postspawning. The experiment was conducted in duplicates against a control group. While the best triploidy rate was obtained as 62.9±1.53% at 150 µM and 5 min duration, the lowest rate was determined as 12.8±11.2% at 100 µM and 5 min duration. The data obtained from the study indicated that there was significant differences in triploidy rates of Penaeus semisulcatus larvae depending on the 6-DMAP concentration (P0.05).