Gökova ve Hisarönü körfezleri fiziksel oşinografisi
Physical oceanography of the gulf of Gökova and the gulf of Hisarönü
  1. Tez No: 316621
  2. Yazar: TANSU BEYTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ege Denizi, 38° kuzey enlemine yakın bir hat ile Kuzey Ege ve Güney Ege olmak üzere iki önemli bölgeye ayrılmıştır. Bu iki bölge arasında topoğrafik ve hidrolojik koşullar çok farklıdır. Güney Ege baseni, Doğu Akdeniz karakteristiği olan sıcak ve yüksek tuzluluk oranına sahip bir yapıdadır. Güney kısımdan girmekte olan Levant suyu Ege Denizi su özelliklerinin karmaşık yapısına katkıda bulunmaktadır. Gökova Körfezi ile Hisarönü Körfezleri, bu karmaşık yapı içerisinde, tektonik olaylar sonucu ve fay sistemlerinin horst ve graben tipinde oluşumu başlatması ve bu horstların bulunduğu dağ sistemlerinin denize dik gelmesi suretiyle oluşan fiziki yapıda yer alan, Bodrum ve Bozburun yarımadaları arasında bulunmaktadır. En derin yeri 2500 metreyi bulan Ege Denizi'nin en derin ve en büyük çukurluğu olan Girit Baseni'nin kuzeydoğusunda yer alan ve tez konusu alanının bir bölümünü oluşturan Gökova Körfezi, 12.06.1988 tarih ve 88/13019 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmiştir.Bölge, değişken rüzgarların etkisinde olup, su tabakalaşmasının sıcaklık kontrolünde olduğu ve tuzlulukta, yüzey girdileri hariç, hafif değişimler olduğu, girintilerin fazla olduğu, ağzı sirkülasyona imkân vermeyen koylarda su tazelenme zamanının düşük olduğu bilinmektedir.Gökova Körfezi ile Hisarönü Körfezleri fiziki oşinografik özellikleri, bölgeden geçmişte ve günümüzde alınan veriler ışığında, oşinografik veri modelleme programı (Ocean Data View (ODV)) yardımıyla belirlenmiş olup, bu özellikler mevsimsel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aegean Sea is split off two majors as the North Aegean and the South Aegean region with the line near the 38th north latitude. These two regions have very different topographical and hydrological conditions. South Aegean water has the hot and high salinity structure which is known as the characteristic of the Eastern Mediterranean basin. The Levantine water entering from the southern part contributes the complex structure of the Aegean Sea water properties. In this complex structure, the Gulf of Gökova and the Gulf of Hisarönü located between the Bodrum and Bozburun peninsulas which are shaped as a result of tectonic events with horst and graben fault systems, and this horsts initiate the formation of the mountain systems of the type to come straight into the sea by of the physical structure. A part of the field of this study, the Gulf of Gökova, also located in the northeast part of the Crete Basin which is the deepest and the largest concavity of 2500 meter-deep Aegan sea, were identified and declared as the Special Environmental Protection Area by Council of Ministers 12.06.1988 dated and 88/13019 numbered decision.This region is influenced by variable winds, and the water layers are controlled by temperature and the salinity of water has minor changes except the surface entries and also the mouth of the bays that do not allow circulation of water is known to have low refresh time.In this study, the physical sea water conditions of the Gulf of Gökova and the Gulf of Hisarönü were evaluated via modelling program (Ocean Data View (ODV)) to find out distributions of the seasonal temperature and salinity in accordance with the data of different times in different locations.