Meme kanserli hastalardan alınan kan örneklerinde mir-126 gen ekspresyon düzeyinin incelenmesi
Investigation of mir-126 gene expression in blood samples taken from breast cancer patients and healthy people
- Tez No: 316636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM TURGUT COŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kanserde etkisi araştırılmakta olan miRNA'lardan miR-126'nın meme kanserindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Böylece meme kanserinin teşhis, tanı veya tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bilgi edinilebilecektir.Kapsam: Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser tipidir. MikroRNA'lar(miRNA), hedef genlerin ekspresyonunu düzenleyen, gelişme, farklılaşma, hücre çoğalması, apoptoz ve stres cevapları gibi fizyolojik ve patolojik işlemlerin çeşitliliğinde rol oynayan küçük düzenleyici RNA molekülleridir. Epidermal büyüme faktörübenzeri 7 (egfl7) genininintron 7 bölümünde yer alan miR-126, vasküler endotelyal büyüme faktör (VEGF) sinyal iletimini, anjiyogenezi ve vasküler bütünlüğü düzenleyerek damar gelişiminde rol almaktadır. Omurgalılarda, egfl7 geni biyolojik olarak aktif miRNA'ları (miR-126) kodlar.Yöntem: Bu çalışmada meme kanseri görülmeyen sağlıklı 15 kişiye ait kan örneği (kontrol) ve meme kanseri görülen 15 hastanın kan örneği alındı. Toplanan kanlardan mononüklear hücreler ayrıştırılarak, bu hücrelerden total RNA elde edildi. Elde edilen RNA'lar revers transkripsiyon ile cDNA'ya dönüştürülerek gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonunda (Real-Time PCR) gen ekspresyonları belirlendi.Bulgular: Bu çalışma sonucunda miR-126 gen ekspresyon seviyesi meme kanserli hastalarda, kontrol grubuna göre önemli derecede düşük bulunmuştur. Bu nedenle miR-126'nın meme kanserinde baskılayıcı özelliğe sahip olabileceği düşünülmüştür. Bu sonucun desteklenmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we exhibit possible effects of miR-126 gene expression levels on breast cancer. We will have information about whether to use miR-126 as a marker of diagnosis or treatment in breast cancer.Content: Breast cancer is the most seen cancer type after lung cancer. MicroRNAs (miRNA) are the small regulator RNA molecules which regulate target genes expression and take part in various physiologic and pathological processes such as differentiation, proliferation, development, apoptosis and stress response. miR-126 is located in intron 7 region of epidermal growth factor like 7. miR-126 gene takes part in vascular endothelial growth factor (VEGF) signaling, angiogenesis and regulating vascular integrity of vessel development. In vertebrates, egfl 7 gene encodes biologically active miRNAs (miR-126).Method: In this study we have taken blood sample from 15 normal (healthy) individuals as a control and 15 breast cancer patients. Mononuclear cells and total RNA was obtained from collected blood. Total RNA was converted to cDNA by reverse transcription and than gene expression was examined by using Real Time Polymerase Chain Reaction (Real-Time PCR).Results: As a result of this study, gene expression levels of miR-126 in breast cancer patients, compared with control group, were found significantly lower. Therefore, we thought that miR-126 has tumor suppressor effects in breast cancer. Further studies are needed to confirm these results.