Meme kanseri tanılı olgularda immun kontrol noktası genlerini regüle eden miRNA'ların ekspresyon profillerinin belirlenmesi
Determination of expression profiles of miRNAs regulating immune checkpoint genes in cases diagnosed with breast cancer
- Tez No: 888733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN TEZCANLI KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Meme Kanseri Tanılı Olgularda İmmun Kontrol Noktası Genlerini Regüle Eden miRNA'ların Ekspresyon Profillerinin Belirlenmesi Meme kanseri (MK) hücreleri oldukça heterojen bir yapıda olup tedavide genel yaklaşım tümör rezeksiyonu sonrası kemoterapi, radyoterapi, hedefe yönelik tedaviler ve immunoterapidir. İmmunoterapide, immun kontrol noktası inhibitörleri (ICi) ile tümör mikroçevresinde immunosupresif ortama neden olan moleküller hedeflenerek immun mikroçevrenin kanser hücreleri üzerindeki aktivitesinin artırılması ile tümör hücrelerinin eliminasyonu amaçlanmaktadır. MK'de ilk immunoterapi, diğer MK türlerine göre daha immunojenik mikroçevreye sahip olan üçlü negatif meme kanseri (ÜNMK) tedavisinde kullanılmak üzere, FDA tarafından onaylanmış, özellikle PD-L1 ekspresyonu olan hastalarda önemli bir tedavi seçeneği olması ve yapılan klinik çalışmaların bazılarında sağ kalım süresini artırmış olmasına rağmen ÜNMK tedavisinde yetersiz aktivite gösterdiği bildirilmiştir. İmmunoterapi etkinliğini belirleyen en önemli etkenlerden biri, İKN moleküllerinin, kanser immun mikroçevresine göre değişen ekspresyon profilleridir. Bu nedenle İKNi'lerinin duyarlılığını artırmak ve İKN'larında görevli genlerin ekspresyon profillerinin belirlenmesi ve moleküler patogenezinin aydınlatılarak hedefe yönelik tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi önemlidir. miRNA'lar, post-transkripsiyonel seviyede gen ekpresyonunun regülatörleri olarak, hücre proliferasyonu, apoptoz, invazyon, metastaz gibi onkojenik ve birçok hücresel süreçte görev alan kısa kodlanmayan RNAlardır. Terapötik bir hedef olmalarının dışında, diagnostik ve prognostik belirteç olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca miRNA profillemesinin, hastalıkların altında yatan moleküler patogenezin aydınlatılmasında ve yeni hedef tedavi modellerinin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. miRNA'lar ile İKN'larında rol alan ko-inhibitör moleküllerin prognostik rolleri veya bu molekülleri hedef alan antikorlarının terapötik etkileri arasındaki korelasyon hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu amaçla çalışmamızda, MK tanılı olgular ile sağlıklı kontrol grubu olgularında, İKN'larında görevli olan PD-1, PDL-1, CTLA-4, LAG- 3 genlerinin mRNA ekspresyon seviyeleri ile, genleri regüle edebileceği in siliko analizle belirlenen 21 adet miRNA'nın ekspresyon profillemesi gerçekleştirildi. Böylece, İKN'larında görev alan genlerin ekspresyonun altında yatan moleküler mekanizmaların aydınlatılması ile yeni hedef tedavi modellerinin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. MK tanılı olgular (n=50) ile sağlıklı kontrol grubu olgularından (n=46) alınan periferik kan örneklerinden total RNA ve miRNA izolasyonu yapılmış ve reverse transkripsiyon ile cDNA sentezlenmiştir. 21 adet miRNA'nın ekpresyonu q-RT-PCR yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Expression Profiles of miRNAs Regulating Immune Checkpoint Genes in Breast Cancer Cases Breast cancer (BC) cells are highly heterogeneous and the general approach to treatment is chemotherapy, radiotherapy, targeted therapies and immunotherapy after tumor resection. In immunotherapy, immune checkpoint inhibitors (ICi) target molecules that cause immunosuppressive environment in the tumor microenvironment and aim to eliminate tumor cells by increasing the activity of the immune microenvironment on cancer cells. The first immunotherapy in BC was approved by the FDA for the treatment of triple negative breast cancer (TNBC), which has a more immunogenic microenvironment compared to other types of BC. Although it is an important treatment option especially in patients with PD-L1 expression and has increased survival in some clinical trials, it has been reported to show insufficient activity in the treatment of TNBC. One of the most important factors determining the efficacy of immunotherapy is the expression profiles of IC molecules, which vary according to the cancer immune microenvironment. Therefore, it is important to increase the sensitivity of ICs and to develop targeted treatment methods by determining the expression profiles of genes involved in ICs and elucidating the molecular pathogenesis. miRNAs are short non-coding RNAs that are involved in oncogenic and many cellular processes such as cell proliferation, apoptosis, invasion and metastasis as regulators of gene expression at the post-transcriptional level. Apart from being a therapeutic target, they can also be used as diagnostic and prognostic markers. In addition, miRNA profiling is thought to contribute to the elucidation of the underlying molecular pathogenesis of diseases and the development of new target therapy models. Little is known about the correlation between microRNAs and the prognostic roles of co-inhibitory molecules involved in ICs or the therapeutic effects of antibodies targeting these molecules. For this purpose, in our study, we performed mRNA expression profiling of PD-1, PDL-1,CTLA-4,LAG-3 genes, which are involved in ICs, and expression profiling of 21 miRNAs, which were determined by in silico analysis to regulate these genes, in patients with BC and healthy control subjects. Thus, it was aimed to contribute to the development of new target treatment models by elucidating the molecular mechanisms underlying the expression of genes involved in ICs. Total RNA and miRNA were isolated from peripheral blood samples obtained from patients with CC (n=50) and healthy control subjects (n=46) and cDNA was synthesized by reverse transcription. Expression of 21 miRNAs was determined by q-RT-PCR method.