Primer miks gliya hücre kültüründe rotenon toksisitesinin ve antioksidanların koruyucu etkilerinin araştırılması
Studying the protective effects of antioxidants against the rotenone toxicity in the primary mixed glial cell culture
- Tez No: 316656
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar, insan ömrünün uzamasıyla birlikte toplumdaki görülmeinsidansı giderek artan, etyopatogenetik mekanizmaları yeterince bilinmeyen ve tedaviyöntemleri semptomatik düzeyde sınırlı olan hastalıklar grubudur. Parkinson Hastalığı bu grup içerisinde Alzheimer Hastalığından sonra ikinci sıklıkta görülen ve tüm dünya üzende 4 milyondan fazla kişiyi etkilemekte olan bir hastalıktır. Etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmakla beraber, seçici olarak substansiya nigradaki dopaminerjik nöronlarda dejenerasyona neden olabilen; hücre içi enerji metabolizması bozuklukları, yaşlanma, genetik yatkınlık, enfeksiyözajanlar ve çevresel toksinler gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır. Rotenon, bu bağlamda PH etiyolojisinde de sıklıkla karşımıza çıkan çevresel toksinlerden bir tanesidir ve halen tarım alanında kullanılmakta olan organik kökenli bir tür insektisitdir.80Nörodejeneratif etkisini ETZ?de komleks I?i inhibe ederek oluşturur. Bilimsel çalışmalarda deneysel PH oluşturmak üzere tercih edilen bir üründür. Bu çalışmada amaçlanan ise, gliya hücreleri üzerinde toksik etkilerinin ve bundan korunmada kullanılabilecek bazı antioksidanların etkilerinin in vitro gösterilmesidir.Bu aşamada toksisite çalışmalarında sıkça tercih edilen MTT ve XTT testlerinden faydalanılmıştır. Çalışmamızda gliya hücreleri üzerinde rotenonun 1 ?M ve üzerindeki dozlarda toksik etkili olduğu gösterilmiştir. Kullanılan antioksidanlar ( E vitamini, C vitamini, glutatyon) toksik etkiyi azaltmıştır. Apoptotik hücrelerin varlığı, toksik etkilerin apoptoz üzerinden gerçekleştiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are a group of diseases with an ever increasing incidence rate in the population, unclear etiopathogenesis and treatment options limited to the symptomatology. In this group of diseases the Parkinson Disease (PD) takes the second-line share behind the Alzheimer's Disease in terms of prevalence and affects more than 4 Million people around the globe. Even though it's etiology has not been clarified, certain factors such as selective degeneration of dopaminergic neurons in the Substantia Nigra, disturbance of intracellular energy metabolism, aging, genetic tendency, infections and environmental toxic agents are among the list of things that are been suspected as causative factors for Parkinson Disease. Rotenon is an organic molecule used as an insecticide in the agriculture and held responsible82in the PD etiogenesis which falls into the category of environmental toxins. It manifests it's neurodegenerative effects by inhibiting the Complex I of ETC and is used to create PD models for scientific researches. This study aims to observe and measure the toxic effects of rotenon on the glial cells and to understand the protective effects of certain antioxidant agents (GSH, Vitamin C, Vitamin E) in a comparative fashion. We used the MTT and XTT tests both are used and trusted widely for toxicological experiments. We found that rotenone over 1 ?M dosage makes toxic effect on glia cells in our study. The antioxidants we used reduced toxic effect. The presence of the apoptotic cells shows that toxic effects caused of apoptosis.