Solar lentigoda azelaik asit ve tretinoin topikal tedavisinin karşılaştırılması
A Comparative study of azelaic acid and tretinoin in the topical treatment of solar lentigo
- Tez No: 31668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
V- ÖZET Solar lentigo, kronik UV etkisine bağlı güneşe açık alanlarda görülen keskin kenarlı, hiperpigmente bir makûldür. Klinik olarak solar lentigo tanısı konmuş 32 kadın hasta iki eşit gruba bölündü. Gruplardan biri % 20 azelaik asit ve diğeri % 0.05 tretinoin krem ile topikal tedavi edildi. Her iki grubun tedavi öncesi ve sonrası lezyon renk koyuluğundaki açılma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.05). Fakat iki grup arasındaki klinik iyileşme farkı istatistiksel olarak anlamlı değildi (p> 0.05). Uygulama kolaylığı nedeniyle tretinoin krem daha avantajlıydı. Sonuç olarak solar lentigo topikal tedaviden fayda görmektedir. Solar lentigolu hastalar tedaviden sonra da devamlı olarak güneşten koruyucu ajanlar kullanmalıdır. VI- SUMMARY Solar lentigo is a circumscribed hyperpigmented macule occurring on areas exposed to sunlight due to chronic exposure to UV. Thirty-two women clinically diagnosed solar lentigo were divided into two equal groups. One of the groups was treated with topical azelaic acid 20 % ointment and the other group was treated with topical tretinoin 0.05 % ointment. When we compared the grade of hyperpigmentation of lesions before and after treatment, lightening of hyperpigmentation were found to be statistically significant in both groups (p< 0.05), but the difference of clinical improvements between these two groups was not statistically important (p> 0.05). Tretinoin ointment was found to be advantageous because the application was easier. Finally solar lentigo can be improved with topical treatment. Patients with solar lentigo should continuously use sun-protective agents. 23
Özet (Çeviri)