Staphylococcus Epidermidis'ten elde edilen slaym maddesinin NK ve LAK hücrelerine etkisi.
Effect of slime substance, extracted from Staphylococcus epidermidis, on human NK and LAK cell activity.
  1. Tez No: 31666
  2. Yazar: KAYHAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
35 ÖZET S. epidermidisten elde edilen slaym maddesinin NK ve LAK hücre aktiviteleri üzerine etkisi: S. epidermidis tarafından üretilen slaym maddesi, karmaşık bir glikokonjugat olup, S.epidermidis'in sentetik polimerlere yapışması ile yakından ilişkilidir. Slaym üretimi S.epidermidis için bir virulans faktörü olarak değerlendirilmektedir ve S.epidermidis tarafından oluşturulan yabancı cisim infeksiyonlarının müzminleşmesine yol açmaktadır. Buna ek olarak, slaym maddesinin immün cevap üzerinde çeşitli etkileri vardır. Ham ve saflaştırılmış slaymın insan hücresel immün cevabını azalttığı ve nötrofil fonksiyonlarını bozduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada biz slaym maddesini izole edip saflaştırarak doğal öldürücü hücre ve lenfokinle aktive öldürücü hücre aktiviteleri üzerine olan etkisini incelemeyi planladık. Fenol ekstraksiyonu sonucu elde edilen slaym (FE slaym) DEAE-5PW kolonuna uygulandığı zaman dört fraksiyon elde edilmiştir. 4.fraksiyon dışındaki fraksiyonlar toplanarak liyofilize edilmiş ve deneylerimizde kullanılmıştır. FE slaym'ın ve fraksiyonların NK ve LAK sitotoksik aktivitesine olan etkilerini inceleyebilmek için standart krom salınımı deneyi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Effect of slime substance, extracted from S. epidermidis, on human NK and LAK cell activity: Extracellular slime substance, produced by S. epidermidis, seems to be a complex of glycoconjugate character and plays an important role in the attachment of S. epidermidis to synthetic polymers. Slime production is considered to be a virulence factor for S.epidermidis and contributes to the extended course of S.epidermidis foreign body infections. In addition, slime has been proposed to have various effects on the immun response. Crude and purified slime preparations have been shown to inhibit human cellular immune response and interfere with granulocyte function. The aim of the present study was to isolate and purify the slime substance and investigate its effect on natural killer (NK) and lymphokine activated killer (LAK) cells. A phenol extract of crude slime (PES) was seperated into four fractions on a DEAE-5PW column. Except for the fourth one, the other fractions representing each peak were pooled and freeze-dried and used in our experiments. In order to test the effect of PES and fractions on NK and LAK cytotoxic activity, standart chromium release assay was used.