Benign ve malign adneksiyal kitlelerin ayrımında cerrahi öncesi serum vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve migrasyon inhibitör faktör (MIF) düzeylerinin karşılaştırılması ve over kanseri saptanan olgularda prognostik faktörler ile ilişkisinin belirlenmesi
The role of preoperative serum vascular endothelial growth factor (VEGF) and migration inhibitor factor (MIF) in the differentiation of benign and malignant adnexial masses and the relationship between the prognostic factors and VEGF and MIF in the ovarian cancer patients
  1. Tez No: 316672
  2. Yazar: NURİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DİKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, benign ve malign adneksiyal kitlelerin ayrımında cerrahi öncesi elde edilen serum vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve migrasyon inhibitör faktör (MIF) düzeylerinin karşılaştırılması ve bu faktörlerin over kanseri saptanan olgularda prognostik faktörler ile ilişkisinin belirlenmesidir.Metod: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na Kasım 2010-Mart 2012 tarihleri arasında başvuran, 21 malign ve 20 benign adneksiyal kitlesi olan olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan cerrahi öncesi serum örneği alınıp, -80?C'de saklanmıştır. Cerrahi işlem sonrası hastalar, patoloji sonuçlarına göre benign ve malign olmak üzere iki gruba ayrılmış, ayrıca bu hastaların yaşı, CA125 düzeyleri, hastalığın evresi, tümör derecesi, assit varlığı ve optimal sitoredüksiyon yapılıp yapılamadığı kaydedilmiştir. Ardından serum örnekleri RayBio® Human VEGF ELISA Kit ve RayBio® Human MIF ELISA Kit ile çalışılmış; hastaların cerrahi öncesi serum VEGF ve MIF değerleri hesaplanarak kaydedilmiştir. Serum değerleri 450 nm'de Thermo Scientific® Multiscan FC spektrometre cihazı ile ölçülmüştür.Bulgular: Her iki grup arasında, preoperatif serum VEGF, MIF değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmaz iken (p>0,05); CA125 değeri malign grupta anlamlı yüksek saptanmıştır (p0,05).Sonuç: Anjiogenez faktörleri olan VEGF ve MIF'in, over tümörlerinde maligniteyi öngörebilecek bir belirteç olarak kullanımı sınırlıdır. Prognostik faktörlerle ilişkisi net ortaya konulamamıştır. Literatürde karşıt görüşü savunan fikirlerin de olması nedeniyle, bu konunun aydınlığa kavuşabilmesi için olgu sayısının yüksek olduğu, çok merkezli çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: To identify the role of preoperatıve serum vascular endothelial growth factor (VEGF) and migration inhibitor factor (MIF) in the differentiatıon of benign and malignant adnexial masses and the relationship between the prognostic factors and VEGF and MIF in the ovarian cancer patients.Methods: 21 patients with malignant and 20 patients with benign adnexial masses who administered to Ege University Obstetrics&Gynecology Department between November 2010 and March 2012 are included. Serum samples are obtained preoperatively and saved at -80?C. Patients are divided into two groups according to their pathology as benign or malignant. The age of patients, CA125 levels, grade, stage, presence of assit and the degree of cytoreduction performed are noted. The preoperative serum VEGF and MIF levels are calculated with the help of RayBio® Human VEGF ELISA Kit ve RayBio® Human MIF ELISA Kit. Thermo Scientific® Multiscan FC spectrometer is used.Results: There is not significant difference between two groups for serum VEGF, MIF (p>0,05), CA125 levels are significantly higher in malignant group (p0,05).Conclusion: The use of VEGF and MIF which are angiogenic markers neither in the differentiation of malignant and benign adnexial masses nor as the prognostic factors are not suitable. Because there are opposite results in the literature, larger studies are needed to elucidate this topic.