Pankreas kanseri tanılı olguların risk faktörleri ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the risk factors and the clinic characteristics in cases diagnosed as pancreatic cancer
  1. Tez No: 316671
  2. Yazar: MUSTAFA KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETGiriş ve Amaç: Bu çalışmada Ocak 2007 - Ocak 2012 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Namık Kemal Menteş Gastroenteroloji Kliniğinde pankreas kanseri tanısı konan olguların klinik özellikleri ve risk faktörleri ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Namık Kemal Menteş Gastroenteroloji Kliniğinde Ocak 2007 ile Ocak 2012 tarihleri arasında pankreas kanseri ön tanısı ile tetkik edilen toplam 500 hastanın dosyası incelendi. Histopatolojik olarak ve/veya en az bir görüntüleme yöntemi ile tetkiki ile pankreas kanseri tanısı alan 317 olgu çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenerek yaş, cinsiyet, VKİ, sigara, alkol ve ilaç kullanım öyküleri, eşlik eden sistemik hastalık ve ek malignite varlığı, ailede pankreas ve diğer malignite öyküsü, pankreatit, hepatosteatoz, kolanjit-sarılık, kolelitiyazis, kolesistektomi bulgusu bilgileri, CA-19-9, CEA, AFP düzeyleri, tümörün lokalizasyonu, boyutu, damar invazyonu, tromboz bilgileri ve metastaz yerleri, tümörün evresi, varsa histopatolojik bulguları, uygulanan tedavi şekli ve izlem süreleri ile ilgili veriler kaydedildi.Elde edilen tüm veriler bilgisayar ortamında SPSS for Windows 19.0 paket program kullanılarak tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatiksel analizi yapılarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIntroduction: In this study it was aimed to evaluate retrospectively the relationship between the clinic characteristics and the risk factors in subjects diagnosed as pancreatic cancer in Namık Kemal Menteş Gastroenterology Clinic of Ege University Medical Faculty between January 2007 and January 2012.Materials and Methods: In this study the records of a total of 500 patients who have received prediagnosis of pancreatic cancer were examined in Namık Kemal Menteş Gastroenterology Clinic of Internal Medicine Department, Ege University Medical Faculty between January 2007 and January 2012. A total of 317 subjects who diagnosed with pancreatic cancer through histopathologically and/or at least one visualization method were enrolled. The records of these patients were examined retrospectively and their age, gender, BMI, history of smoking, alcohol and drug consumption, accompanying systemic disease and presence of an additional malignancy, familial history of pancreatic cancer and other malignancies, pancreatitis, hepatosteatosis, cholangeitis-jaundice, cholelithiasis, cholecystectomy, CA-19-9, CEA, AFP levels, location and size of tumor, vascular invasion, thrombosis and sites of metastasis, stage of tumor, histopathologic findings (if present), data related to type of therapy applied and duration of follow-up were recorded.All data obtained were interpreted through descriptive and comparative statistical analysis using SPSS for windows package program version 19.0.