Karaciğer Sirozlu Hastalarda Uyku Bozuklukları
Sleep Disturbances İn Cirrhotic Patients
- Tez No: 316679
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA GÜNŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Karaciğer sirozlularda, uyku bozukluklarına sık rastlanmakta olup, bu durumçoğu zaman hepatik ensefalopatiyle ilişkilendirilmektedir. Uyku bozukluğu, buhastaların günlük aktivitelerini ve iş verimliliklerini olumsuz yönde etkilemektedir.Bu sebeple erken tanı koymak önemlidir. Uyku bozukluğu tanısında kullanılanyöntemler pratik, olmayıp uygulama ve değerlendirme süreleri uzundur. Bizçalışmamızda, karaciğer sirozlularda uyku bozukluğu sıklığını araştırırken uykubozuklukları ile ilişkili klinik parametreleri ortaya koymayı amaçladık. Bunun içindebir çok araştırmada kullanılan Pittsburg uyku kalite indeksi (PSQI) kullanılmıştır.Ayrıca daha basit ve uygulama zamanı kısa olan bir test olan uyku değerlendirmeanketi (STSQS) ile de karaciğer sirozlularda uyku bozukluğu araştırılarak bu testinde uyku bozukluğu tanısında PSQI gibi kullanılabilirliği ortaya koyulmayaçalışılmıştırÇalışmaya 131 karaciğer sirozlu hasta ve 18 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı.Her iki gruba PSQI ve STSQS formları doldurtuldu.
Özet (Çeviri)
Sleep disorders (SDs) are common in cirrhotics and are often associated withhepatic encephalopathy. SDs negatively affect patients? daily activities and workefficiency. For this reason, early diognosis is important. The methods used fordiagnosis of SDS are not practical and need longer periods of application andevaluation. In this study we aimed to evaluate sleep disorders and related clinicalparameters in liver cirrhosis by using Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) form. Asa secondary objective, we aimed to investigate, using of Sleep Timing and SleepQuality Screening questionnaire (STSQS), a simple form with a short applicationtime, for diagnosis of SDs and its the correlation with PSQI. In the study, 131patients with liver cirrhosis and 18 healthy volunteers were enrolled. Both groupsfilled out the forms PSQI and STSQS .SDs in cirrhotics and control group weredetected 56.5% and 27.8%, by PSQI and 49.6% and 16.7% by STSQS respectively,SDs were more common in cirrhotic patients with hypoalbuminemia and lowhemoglobin levels. In addition the patients with decompensated cirrhosis had morefrequently SDs than thepatients with compensated cirrhosis. In the patient group, inaccordance with current literature, sleep latency and total sleep time, sleepparameters were correlated with SDs. STSQS had statistical significant correlationwith PSQI for diagnosis of SDs. As a result, SDs are common in cirrhotics andSTSQS could be an appropriate and practical method for diagnosis of SDS in thesepatients . As STSQS is a practical metod to detect SDs we can use it in outpatientclinics that can give rise to improve the quality of life in cirrhotic patients.