Karaciğer sirozu olan hastalarda denge ve dengeye etki eden faktörler
Balance and related factors in patients with liver cirrhosis
  1. Tez No: 342054
  2. Yazar: MERİÇ ŞENDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Karaciğer sirozu hastalarında denge, alt ekstremite kas kuvveti, kognitif fonksiyon, otonomik disfonksiyon, yorgunluk ve uyku parametrelerinin belirlenmesi, düşme ile ilişkilerinin araştırılması, sonuçların sağlıklılarla karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya 24 sirozlu ile 24 sağlıklı alındı. Statik ve dinamik denge bilgisayarlı denge sistemiyle değerlendirildi. Düşme riski Düşme Etki Ölçeği (DEÖ), Süreli Kalk-Yürü Testi (SKYT) ve 5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi (OKT) ile belirlendi. Kognitif fonksiyon, alt ekstremite kas kuvveti, otonomik disfonksiyon, yorgunluk, uykululuk hali sırasıyla Stroop Testi, dinamometre, ortostatik hipotansiyon ölçümü, Yorgunluk Şiddeti Skalası, Epworth Uyku Skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine balance, lower extremity muscle strength, cognitive function, autonomic dysfunction, fatigue and sleep, investigate their relationships with fall risk and compare results to healthy controls. Method: 24 cirrhotics and 24 healthy volunteers were included. Computarized balance system was used for balance assessments. Falls Efficacy Scale (FES), Timed Up and Go Test (TUGT) and 5 Times Sit-to-Stand Test (STS) were used to determine fall risk. Cognitive function, lower extremity muscle strength, autonomic dysfunction, fatigue, somnolence were evaluated by Stroop Test, dynamometer, orthostatic hypotension measurement, Fatigue Severity Scale, Epworth Sleepiness Scale, respectively.