Aşikar hepatik ensefalopatisi olmayan karaciğer sirozlu hastalarda bazal critical flicker frequency testi (CFF, eşik titreşen ışık frekansı) değerinin normal populasyonla karşılaştırılması
The comparison of basal cff test value of normal population and cirrhosis patients with covert hepatic encephalopathy
- Tez No: 352729
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Minimal hepatik ensefalopati (MHE), sirotik hastalarda epidemik oranda görülen, test edilen toplulukta %80 kadar yüksek oranda gözlenen, nöro-bilişsel bir bozukluktur. Uyku bozuklukları ve diğer tüm zeka bozukluklarından bağımsız olmak üzere, özgül ve karmaşık bir bilişsel bozuklukla kendini gösterir. Bu çalışmamızda karaciğer sirozlu hastalarda bazal CFF değerlerinin normal sağlıklı populasyonla karşılaştırmak ve ensefalopati varlığı göstermede testin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya, karaciğer sirozlu, açık HE‟si olmayan 30 hasta ve 37 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta ve kontrol grubuna Critical Flicker Frequency Test(cff) adlı nörofizyolojik test uygulanmıştır. CFF testinin
Özet (Çeviri)
Minimal hepatic encephalopathy is a neuro-cognitive dysfunction which occurs in an epidemic proportion of cirrhotic patients, estimated as high as 80% of the population tested. It is characterized by a specific, complexcognitive dysfunction which is independent ofsleep dysfunction or problems with overall intelligence. In our study, we aimed to assess the efficacy of CFF test showing the presence of encephalopaty and to compare basal CFF values of cirrhosis patients with normal healthy population. In this survey, thirty liver cirrhosis patients without overt HE and thirthyseven healthy people were examined. The neuro-psychological test (critical flicker frequency) applied to patient and controls. CFF test