Enjektabl iz elementlerin geçiş dönemindeki ineklerde metabolik profil üzerine etkileri
The effects of injectabl trace elements on methabolic parameters in the cows with transition period
  1. Tez No: 316686
  2. Yazar: CEM AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada geçiş dönemindeki ineklerde mineral uygulamalarının metabolik profil üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın materyalini, 4-5 yaş aralığında, aynı bakım ve beslenme şartlarındaki, klinik olarak sağlıklı, 20 adet montofon ırkı inek oluşturmuştur. Çalışmada kullanılan inekler her grupta 10 hayvan olacak şekilde 2 eşit gruba ayrılarak; deney grubundaki ineklere doğuma 3 hafta kala, bir mineral solusyonu 20 kg canlı ağırlığa 1 ml dozunda tek doz kas içi yolla, kontrol grubundaki ineklere ise doğuma 3 hafta kala sadece 20 ml dozunda serum fizyolojik placebo olarak uygulanmıştır. Her iki gruptaki ineklerin v. jugularislerinden enjeksiyon zamanında, doğum anı ve doğumdan 3 hafta sonra olacak şekilde kan örnekleri alınmıştır. Metabolik parametre olarak her iki grupta da NEFA, BHBA, albumin, glukoz, T. kolesterol, VLDL-kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserid, AST, ALT, GGT, T. bilirubin, kreatinin, BUN ve T.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of mineral administration on metabolic profiles in the cow during periparturient period.In this study, approximately aged 4-5, same care and feding condition 20 healty pregnant cow were used. These animals were divided into two groups each in includes 10 animals; The mineral solution was applied at the dose of 20 ml/kg body weight, one dose in the experiment group during last three weeks of pregnancy. In the control group, total 20 ml isotonic sodium chlorur was injected at the same time. The blood samples were obtained from a jugular vein of all groups animals on day injection time, parturition time and three after parturition.The NEFA, BHBA, albumin, glucose, T. cholesterol, VLDL-cholesterol, LDL- cholesterol, HDL-cholesterol, trigliceride, AST, ALT, GGT, T. bilirubin, creatinine, BUN and T.