Tunceli ili yatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinde depresif semptomların görülme sıklığı
Frequency of depressive symptoms among 7th and 8th grade students in regional boarding primary education schools in province of tunceli
  1. Tez No: 316685
  2. Yazar: ÇAĞLA ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
1. ÖZETYatılı Bölge İlköğretim Okulları, çoğunluğu kalkınmada öncelikli illerin okulsuz yerleşim birimlerinde bulunan öğrenim çağındaki çocukların okul ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş okullardır. Bu araştırma, Tunceli İli Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında (YİBO) öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinde depresyon görülme sıklığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Kesitsel tipte olan bu çalışma Tunceli İli'nde bulunan yedi adet YİBO'da öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden (353 kişi), 339'una ulaşılarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri; birinci bölümü öğrencilerin sağlık, sosyal ve demografik özellikleri ile depresyonu etkilediği düşünülen bazı faktörler, ikinci bölümü ise Reynold Adolesan Depresyon Ölçeği (RADS) sorularından oluşan bir anketin öğrencilere direkt gözlem altında uygulanması ile toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde, ortalama, Fisher's Exact Test ve X² (ki-kare) analizleri kullanılmıştır.Öğrencilerin %44.8'i kadın, %55.2'si erkek olup, yaş ortalaması 13.52±0.69'dur. RADS ortalama puanı 58.12±13.83 (min:34, max:104 puan)'tür. RADS kesme noktasına göre, depresyon görülenlerin oranı %12.1'dir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTThe majority of Regional Boarding Primary Schools has been established to meet the school needs of school-age students residing in settlements without schools in development priority cities. This research is carried out to determine prevalence of depression among 7th and 8th class students studying in Tunceli Province Regional Primary Boarding Schools (YİBO).This cross-sectional study was conducted by reaching 339 of 353 students studying in 7th and 8th classes in seven RPBS in Tunceli Province. Research data were collected by the application of a questionnaire under direct observation; first part of questionnaire consists questions about students? health, social and demographic characteristics and other factors considered as influential on depression, second part consists Reynolds Adolescent Depression Scale (RADS) questions. Percentage, mean, Fisher?s Exact Test and X² (chi-square) analyses are used in data analysis.44.8 % of students are female, 55.2% of students are male and average age is 13.52±0.69. Average RADS point is 58.12±13.83 (min:34, max:104 points). According to RADS cut-off point the rate of deemed depression is 12.1 %.