Dikkkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan hastalarda elektroensefalografi bulgulari
The electroencephalographic findings in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 316725
  2. Yazar: SABİHA GÜNGÖR RAİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve amaç: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan ataklık, dikkat süresinin kısalığı ve hiperaktivite ile kendini gösteren bir psikiyatrik bozukluktur. Son yıllarda DEHB olgularında bilişsel fonksiyonlar, elektroensefalografi (EEG) ve epilepsi ilişkisi üzerinde tartışılan önemli bir konudur. Amacımız, DEHB olgularında EEG anormalliğinin sıklığını ve bunun klinik bulgular ile ilişkisini ortaya koyarak, DEHB tanılı hastaların klinik takiplerinde yeni öneriler sunabilmektir.Gereç ve yöntem: Ocak 2010-Haziran 2012 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı ve Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerinde DEHB tanısı ile takip edilen 2-17 yaş arasında 434 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgileri kayıt edilerek tümüne nöbet öyküsü varlığına bakılmaksızın uyku ve/veya uyanıklık EEG'si çekildi.Bulgular: Hastaların toplam %21,9'unda EEG'de epileptik ve %15,2'sinde nonepileptik paroksismal anormallik saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) consists of inappropriate agility, short attention time and hyperactivity. The relationship between cognitive functions, EEG findings and epilepsy in patiens with ADHD is an important issue being discussed in recent years. The aim of this study is to determine the frequency of EEG abnormality and its relationship with clinical findings and provide new recommedations in the follow up of children with ADHD.Material and methods: Total of 434 children who were followed with the diagnosis of ADHD at Inonu University Pediatric Neurology and Child Psychiatry departments between January 2010 and June 2012 between the ages of 2-17 years were included in the study. Patients? demographic data were recorded and sleep and/or awake EEG of all patients were taken regardless of seizure history.Results: A total of 21.9% epileptic and 15.2% nonepileptic paroxysmal discharges were detected in EEG.