Polikistik over sendromlu hastalarda 25 hidroksi vitamin D3 seviyeleri ve metabolik parametrelerle ilişkisi
The association of 25(oh)D3 levels and the metabolic parameters in polycystic ovary syndrome women
  1. Tez No: 316727
  2. Yazar: MERYEM KÜÇÜKAŞCI ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS) dünya çapında yaklaşık %6,4-6,8 prevalans oranı ile üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur [1]. PKOS artmış overyan ve adrenal androjen salgısı, hirsutizm, akne ve/veya alopesi gibi hiperandrojenik semptomlar ve menstrüasyon düzensizlikleri ve polikistik overler ile karakterizedir [2]. Fakat son yıllarda etyopatogenezinde insülin direncinin rolününortaya konması ve obesite, tip 2 diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, iskemik kalp hastalıkları gibi uzun dönem sağlık riskleriyle ilişkisi gösterilmiştir.25-hidroksivitamin D3 (25 OH D3) reseptörleri over ve testiste eksprese edilirler. Bu durum 25 OH D3 nin bu organlarda aktif olduğunu düşündürmektedir [3] . Kalsiyumun oosit aktivasyonu ve maturasyonu üzerinde önemi olması nedeni ile, polikistik over hastalığının patogenezinde de bir rolü olabileceği düşünülmektedir [4]. 25 OH D3 eksikliğinin de bozulmuş glikoz klirensi ve insülin salgısı ile ilişkili olduğu hem insanlarda hem de hayvan modellerinde gösterilmiştir [5,6]. 25 OH D3 reseptör geninin, glikoz ve lipid metabolizması ve kan basıncı regülasyonu dahil insan genomunun yaklaşık %3'ünü düzenlediği bilinmektedir [7-9]. Ayrıca, bazı çalışmalar, D vitamini eksikliğinin dislipideminin yanı sıra arteryel hipetansiyonla da ilişkili olduğunu bildirmektedir; hipertansiyonla bu ilişkisi D vitaminin renin gen ekspresyonunun inhibe etmesi ile açıklanabilir [9].Tüm bu bulgular göz önüne alındığında biz çalısmamızda polikistik over sendromlu hastalarda 25-hidroksivitamin D3 seviyelerinin metabolik parametreler ile arasındaki ilişkisini incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study was to investigate the association of 25(OH)D3 levels and the metabolic parameters in polycystic ovary syndrome women.Methods: Fifty women with in polycystic ovary syndrome and fifty healthy women were included the study. 25 (OH)D3 levels were measured Waist-to-hip ratio (WHR) , Ferriman?Gallwey score, homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR), QUICKI (Quantitative Insulin Sensitivity Check Index ) , total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, phosphate, calcium, total testosterone, glucose and insuline levels were measured.Results: We found that women with PCOS had significantly lower levels of 25 OH D3 (p=0.002) . When 25 OH D3 levels divided into 3 groups; 14 % had insufficiency 25 OH D3 levels (n=7) , 62% had 25 OH D3 deficient 25 OH D3 levels (n=31) and 24 % normal 25 OH D3 levels (n=12) were found. Additionaly, we found significantly positive correlations of 25(OH)D3 levels with HDL (p=0.042) in women with polycystic ovary syndrome . We found no corelations between insuline resistance indexes and 25 OH D3 levels.Conclusion: Women with polycystic ovary syndrome had lower 25 OH D3 levels.We also found that there is no relationship between 25 OH D3 levels and insuline resistance parameters.