D vitamini düzeyi düşük olan polikistik over sendromlu hastalarda D vitamini suplementasyonunun metabolik, klinik, hormonal parametreler üzerine etkisi
The effect of vitamin D supplementation on metabolic, clinical, hormonal parameters of polycystic ovary syndrome in patients with low levels of vitamin D
- Tez No: 482713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY ARZU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki bayanlarda sık görülen hiperandrojenizm, anovulasyon ve hiperinsülinemi ile karakterize endokrin bir hastalıktır. Sendromun prevelansı %2'den %26'ya kadar değişkenlik göstermektedir (1). D vitamini eksikliği genel populasyonda oldukça yaygındır. Serum 25 hidroksi vitamin D (25-OH D) düzeyinin 20 ng/ml'den düşük olması“D vitamini eksikliği”, 20-30 ng/ml arası düzeylerde olması“D vitamini yetersizliği”olarak tanımlanmaktadır. Asimetrik dimetilarjinin (ADMA), endotelial hücrelerde L-argininden nitrik oksit sentezlenmesinde rol alan nitrik oksit sentaz (NOS) enzimini inhibe ederek vazospazma ve endotel hasarına neden olmaktadır (13). Son zamanlarda yapılan çalışmalarda PKOS olan hastalarda daha yüksek olan ADMA düzeylerinin endotel hasarının bir göstergesi olduğu gösterilmiştir (19-21). D vitamini, iskelet sistemi, paratiroid bezi ve overler de dahil olmak üzere çeşitli dokular arasında nükleer D vitamin reseptörü(VDR) aracılığıyla gen transkripsiyonunu düzenler. PKOS patogenezisinde insülin direnci ve testesteron düzeyleri üzerinde VDR etkileri gösterilmiştir. D vitamin eksikliği, serum kalsiyum ve D vitamin seviyelerini düzenleyen serum PTH üretimini arttırır. PTH ekstrasellüler kalsiyumu regüle eden bir hormondur. Çalışmaya Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 19-40 yaş arası 75 normal kilolu (VKİ 19-24.99 kg/m2) PKOS tanısı yeni konulmuş ve D vitamin eksikliği/yetersizliği saptanan hastalar dahil edilmiştir. D vitamin eksikliği izlenen hastalara D3vitamini 300.000 IU tanı sonrasında intra muskuler olarak verilerek, sonrasında 1000 mg kalsiyum iyonuna eşdeğer 2500 mg kalsiyum karbonat ve 880 IU vitamin D3'e eşdeğer 9,68 mg kolekalsiferol içeren kalsiyum günde 1 kez idame tedavi oral olarak verildi. Hastalar tedaviye 3 ay devam ettiler ve tedavinin 30. günü ve tedavinin 3. ayında hastalar tekrar değerlendirildi. Çalışmamızda D vitamini ve kalsiyum takviyesi sonrasında D vitamin ve kalsiyum seviyeleri anlamlı bir sekilde yükseldi ve PKOS'un karakteristik parametreleri olan menstrüel siklus, testosteron, SAİ, SHBG, düzeylerinde anlamlı iyileşme izlendi. Ayrıca metabolik sendrom kritelerinden LDL ve total kolesterol düzeylerinde azalma izlendi. PTH düzeylerinde anlamlı bir azalma izlendi. Ayrıca ADMA düzeyleriyle birlikte arjinin düzeyinde anlamlı azalma izlendi. Bununla birlikte hirsutizm değerlendirilmesi için kullanılan mFG skorunda tedavi sonrasında iyileşme izlendi. D vitamin ve kalsiyum tedavisini güvenilir, ucuz ve kullanımı kolay bir tedavidir ve özellikle D vitamin eksikliği olan PKOS' lu hastalarda tedavi seçenekleri arasında önerilebilir. Özellikle endotel disfonksiyon göstergesi olan ADMA düzeylerini azaltıcı etkisi ile bu hastalarda yaşamın ileri dönemlerinde kardiovasküler hastalık riskini azaltmada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Polycystic over syndrome (PCOS) is an endocrine disorder characterized by hyperandrogenism, anovulation and hyperinsulinaemia, which are common in women of reproductive age. The prevalence of the syndrome varies from 2% to 26% (1). Vitamin D deficiency is quite common in the general population. Serum 25 is defined as“D vitamine deficiency”when the level of hydroxy vitamin D (25-OH D) is lower than 20 ng / mL,“D vitamine deficiency”at levels between 20-30 ng / mL.Asymmetric dimethylarginine (ADMA) inhibits nitric oxide synthase (NOS) enzyme, which plays a role in nitric oxide synthesis from L-arginine in endothelial cells, leading to vasospasm and endothelial damage (13). Recent studies have shown that higher levels of ADMA in patients with PCOS are indicative of endothelial damage (19-21). Vitamin D regulates gene transcription through the nuclear vitamin D receptor (VDR) between various tissues including the skeletal system, parathyroid gland and ovaries. VDR effects on insulin resistance and testosterone levels have been demonstrated in the pathogenesis of PCOS. Vitamin D deficiency increases serum PTH production, which regulates serum calcium and vitamin D levels. PTH is a hormone that regulates extracellular calcium.75 normal weight patients (aged 19-24.99 kg / m2) between 19-40 years old who were referred to the Obstetrics and Gynecology Clinic for Labor were newly diagnosed with PCOS diagnosis and patients with D vitamin deficiency / insufficiency were included. D vitamin deficiency was observed in 300,000 U of vitamin D medication. Intravenous treatment was given once a day, followed by 2500 mg calcium carbonate equivalent to 1000 mg calcium ion and 9,68 mg cholecalciferol equivalent to 880 IU vitamin D3. Patients continued treatment for 3 months and patients were reevaluated on the 30th day of treatment and on the 3rd month of treatment.In our study, vitamin D and calcium levels increased significantly after vitamin D and calcium supplementation, and significant improvement was observed in menstrual cycle, testosterone, SAI, SHBG levels, characteristic parameters of PCOS. In addition, LDL and total cholesterol levels decreased in the metabolic syndrome criterion. A significant decrease in PTH levels was observed. There was also a significant decrease in arginine level with ADMA levels. However, mFG score used for evaluation of hirsutism improved after treatment.D vitamin and calcium therapy is a safe, cheap and easy to use treatment and may be recommended among treatment options in patients with PCOS, especially those with vitamin D deficiency. Especially the effect of reducing levels of ADMA is an endothelial dysfunction indicator, which may be effective in reducing the risk of cardiovascular disease in later life of these patients.