Parkinson hastalarında sensoryel temporal diskriminasyon eşik değerleri, klinik bulgularla ilişkisi ve parkinson hastalığı patofizyolojisindeki önemi
Sensory temporal discrimination threshold values for the patients with Parkinson's disease, its relation to clinical findings and role in the pathophysiology of Parkinson's disease
  1. Tez No: 316728
  2. Yazar: ASLI KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BORA TOKÇAER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Somatosensoryal temporal diskriminasyon eşiği (STD); bir bölgeye farklı interval ile uygulanan iki uyarının, iki ayrı uyarı olarak hissedildiği en kısa zaman aralığıdır ve kinestetik duyunun bir bileşenidir. İstemli bir hareketin düzgün olarak yapılabilmesi için sağlam kinestetik duyu gereklidir. Parkinson hastalarında (PH), STD eşiğinin artması motor bulguların patofizyolojisinde rol oynayabilir.Biz bu çalışmada STD'nin Parkinson hastalarındaki klinik önemini araştırdık. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Hareket Bozuklukları ve Parkinson Hastalığı Polikliniği'nde takipli 21 idiopatik Parkinson hastası ayrıntılı incelendi. Kontrol grubu olarak 20 sağlıklı gönüllü incelendi. STD değerleri alın ve çene bölgesinde değerlendirildi ve her bölge için asandan ve desandan STD (aSTD, dSTD) değerleri ölçüldü. Hastaların demografik özellikleri, hastalık süreleri, kullandıkları ilaç çeşitleri ve dozları, hastalıkla ilişkili non-motor semptomları sorgulandı. Hastalık şiddeti Birleşik Parkinson Hastalıkları Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) ile değerlendirildi. Parkinson hastalarının ilaç-off döneminde STD eşik değerleri kontrol grubuna göre daha uzundu. STD eşik değerleri BPHDÖ motor skorları ile korele değildi.Çalışmanın sonucunda dopaminerjik tedaviyle STD eşik değerlerinin düzeldiği gözlendi. Bu sonuç dopaminin STD modulasyonundaki önemini ve dopaminin STD eşik değerlerini iyileştirdiğini göstermekteydi. Nigrostriyatal dopaminerjik nöronlar kinestetik ve kutanöz sensoryel bilginin santral58işlenmesinde anormalliğe neden olup kinestetik ve postural kontrolde bozukluğa yol açarak motor bulguları kötüleştirebilir. Bu nedenle fizik tedavi rehabilitasyonu esnasında bu bulguların hedef alınması ile motor semptomların, özellikle de postur ve denge bozukluklarının düzelmesine katkıda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
The somatosensory temporal discrimination threshold (STD), the shortest time interval that allows two temporally separated stimuli to be perceived as two different stimuli, is a constituent of kinesthetic sensation. Intact kinesthesia is a necessity for well-controlled voluntary movements. In patients with Parkinson's disease (PD), abnormally increased STD may contribute to the pathophysiology of motor deficits.We aimed to explore the clinical significance of STD in PD patients. Twenty-one PD patients and 20 age-matched normal controls were included. Patients were recruited from the Movement Disorders and Parkinson's Disease Unite of Neurology Department, Medical School of Gazi University. The STD values were measured in the forehead and chin areas. Ascending and descending interstimuli intervals were evaluated for each point. The disease severity was assessed by Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS). Demographic characteristics of the patients, disease duration, types and doses of drugs used, the non-motor symptoms associated with the disease were also recorded. STD values of the PD patients were higher than those of the controls. The STD values did not correlate with UPDRS motor scores.Our experiments showed that STD threshold improved significantly when patients were receiving medication. Thus suggesting that dopaminergic therapy is important in modulating STD and improves STD thresholds. Nigrostriatal dopaminergic neurons may cause abnormalities in the central processing of kinesthetic and cutaneous sensory information and may worsen motor symptoms due to abnormal kinesthetic and postural control. Rehabilitation programmes targeting these findings may contribute to the improvement of motor symptoms especially posture and gait in PD patients.