Polikistik over sendromlu hastalarda irisin düzeyinin önemi
The significance of irisin levels in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 664935
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı PKOS'lu hastalar ile sağlıklı gönüllü bireylerde irisin düzeyinin belirlenmesi, irisinin PKOS tanısında kullanılıp kullanılamayacağının gösterilmesi, irisin düzeyi ve insülin rezistansı arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi ve irisinin PKOS patofizyolojisindeki yerinin daha iyi anlaşılmasıdır. MATERYAL ve METOD: Çalışmamız hastanemiz İnfertilite / PKOS polikliniğine başvuran Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 72 hastayı ve benign nedenlerle reprodüktif endokrinoloji polikliniğine başvuran 72 sağlıklı gönüllü kadını kapsamaktadır. Çalışmamızın tasarımı prospektif, kesitsel, vaka-kontrol, gözlemsel bir araştırma olarak yapılmıştır. Çalışma ile ilgili bilgilendirildikten sonra araştırmaya katılmaya gönüllü olan, sözlü ve yazılı onamları alınan PKOS hasta grubundan ve kontrol grubundan irisin düzeylerinin belirlenmesi amacıyla serum örnekleri alınmıştır. Her katılımcının menstrüel periyodunun 2. veya 3. gününün sabahı, 8 saatlik açlık periyodunu takiben antekübital venöz kan örnekleri (yaklaşık 10 cc) alınmıştır. Katılımcılardan alınan kan örnekleri 30 dakika içinde santrifüj cihazında santrifüj edilerek, serum kısmı ayrıldıktan sonra serum örnekleri eppendorf tüplerine alınarak çalışma gününe kadar -80 °C'de saklanmıştır. Power analizi sonucu belirlenen çalışma örneklem büyüklüğüne ulaşılınca hasta alımına son verilmiştir. PKOS ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde ELISA tekniği kullanılarak serum irisin düzeyi ölçülmüştür. Sonuçlar ng/ml biriminde raporlanmıştır. Total testosteron, DHEA-S, SHBG, HbA1c, açlık glukozu, açlık insülini, 25-hidroksi vitamin D, FSH, LH, estradiol, AMH seviyeleri ve lipid parametreleri hastane bilgi yönetim sisteminden bulunarak araştırma formlarına dahil edilmiştir. Bahsi geçen değerlerin hepsi Ankara Şehir Hastanesi Merkez Laboratuvarlarında çalışılmıştır. İnsülin rezistansının hesaplanması için homeostatik model formülü HOMA-IR kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılmıştır. Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurulu'nun 02/09/2020 tarihli E1-20-1039 sayı numaralı kararı ile onay almıştır.
Özet (Çeviri)
The Significance of Irisin levels in Patients with Polycystic Ovary Syndrome OBJECTIVE: The purpose of this study is to compare the level of irisin in patients with PCOS and healthy individuals in order to establish whether irisin can be used in the diagnosis of PCOS and to determine if there is a relationship between irisin levels and insulin resistance, and to better understand the role of irisin in PCOS pathophysiology. MATERIAL and METHODS: Our study includes 72 patients who were diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria who applied to our hospital's Infertility / PCOS outpatient clinic and 72 healthy volunteer women who applied to the reproductive endocrinology outpatient clinic for benign reasons. Our study was conducted as a prospective, cross-sectional, case-control, observational study. After being informed about the study, serum samples were taken from both the PCOS patient group and the control group, who volunteered to participate in the study and whose verbal and written consents were obtained, in order to determine irisin levels. Antecubital venous blood samples (approximately 10 cc) were taken on the morning of the 2nd or 3rd day of each participant's menstrual period, following an 8-hour fasting period. The blood taken from the participants was centrifuged in the centrifuge device in the laboratory within 30 minutes of the sample being taken and the samples were placed into eppendorf tubes and stored at -80 ° C until the day of study. The patient intake was terminated when reaching the sampling size determined as a result of the Power analysis. Serum irisin levels in the blood samples taken from the PCOS and control groups were measured with the ELISA technique. Results are reported in unit ng / ml. Total testosterone, DHEA-S, SHBG, HbA1c, fasting glucose, fasting insulin, 25-hydroxy vitamin D, FSH, LH, estradiol, AMH levels and lipid parameters of all individuals participating in the study were found in the hospital information management system and included in the research forms. All of the mentioned values have been studied in Ankara City Hospital Central Laboratories. The homeostatic model formula HOMA-IR was used to calculate the insulin resistance. The gathered data were statistically analyzed via NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA). The research approval was obtained from the University of Health Science Ankara City Hospital Ethics Committee (E1-20-1039) on 19 September 2020.