Kronik Viral Hepatit B ve C ile Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı nedeni ile karaciğer biyopsisi yapılan hastalarda biyopsi ve Non-invasiv fibrosis skorlama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of fibrosis degree and Non-invasive fibrosis scoring methods in biopsied patients with Chronic Viral Hepatitis B, C and Non-Alcoholic Fatty Liver Disease
- Tez No: 916386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER TEMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik Viral Hepatit B ve C ile Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı Nedeni ile Karaciğer Biyopsisi Yapılan Hastalarda Biyopsi ve Non-invasiv Fibrosis Skorlama Yöntemlerinin Karşılaştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Retrospektif olarak yaptığımız çalışmada Kronik Viral Hepatit B, Kronik Viral Hepatit C ya da Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı tanısı olup biyopsi yapılan hastalarda fibrozis derecesi ile Non-invaziv fibrozis skorlama yöntemlerinin karşılaştırmasını yaptık. Çalışmaya polikliniğimize başvuran toplam 381 hasta dahil edilmiştir, dahil edilen 183'ü Hepatit B, 193'ü Hepatit C, 5'i NASH'tir. Çalışmamızda hastaları, İshak fibrozis evlendirme sistemine göre hafif fibrozis (F1-2-3) ve ileri fibrozis (F4-5-6) olmak üzere iki gruba ayırdık. Her iki grupta da APRİ, FIB-4, trombosit sayısı, MPV, AST, ALT, total bilirubin, direkt bilirubin, albümin göre değerini hesapladık. İki grup için hesaplanan belirteçler, ileri fibrozis ayırt etme yetenekleri açısından karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Comparison of Fibrosis Degree and Non-invasive Fibrosis Scoring Methods in Biopsied Patients with Chronic Viral Hepatitis B, C and Non-Alcoholic Fatty Liver Disease. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Internal Medicine Specialization Thesis, Eskişehir, 2024. In our retrospective study, we compared the degree of fibrosis with non-invasive fibrosis scoring methods in patients diagnosed with Chronic Viral Hepatitis B, Chronic Viral Hepatitis C, or Non-Alcoholic Fatty Liver Disease who underwent biopsy. A total of 381 patients who presented to our clinic were included in the study, including 183 with Hepatitis B, 193 with Hepatitis C, and 5 with NASH. Patients were divided into two groups based on the Ishak fibrosis staging system: mild fibrosis (F1-2-3) and advanced fibrosis (F4-5-6). In both groups, we calculated the values for APRI, FIB-4, platelet count, MPV, AST, ALT, total bilirubin, direct bilirubin, and albumin. We compared these calculated markers between the two groups in terms of their ability to distinguish advanced fibrosis.