Volumetrik ark tedavisinde hasta bazlı kalite kontrol amacı ile kullanılan octavius fantom ile EpiQA portal dozimetri yazılımının karşılaştırılması
Comparison of octavius phantom with EpiQA portal dosimetry software for patient based quality control of vat
  1. Tez No: 316749
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. ENİS ÖZYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Volumetrik Ark Tedavi (VAT) foton akısının tedavi boyunca anlık olarak değiştirilmesi esasına dayanan tedavi tekniğidir. Bu çalışmada tedavi planlama sisteminde (TPS) oluşturulan kompleks doz dağılımı iki farklı ölçüm sistemi ile kontrol edildi ve sonuçları karşılaştırıldı. Hasta bazlı tedavi planı kalite kontrolünde (KK) kullanılan Octavius fantom, 729 iyon odası dizisi ve verisoft yazılımı ile oluşan ekipman ile EpiQA yazılımı ve elektronik portal görüntüleme cihazından (EPGC) oluşan sistemlerin karşılaştırılması amaçlandı. 32 hasta için oluşturulan 62 ark için her iki sistemde KK planları hazırlandı ve ışınlandı. Ölçülen doz yogunluk haritaları ile TPS de hesaplanan referans doz yogunluk haritaları gama analizi kullanılarak karşılştırıldı. Gama analizinde kullanılan doz mesafe uyumu (DMU) ve yüzde doz farkı parametreleri için 3mm ve %3 değerlerine göre hesaplama yapıldı. Yapılan karşılaştırmada gama analizi sonuçları lokal, global ve düşük doz filtreleme parametreleri etkilerine göre incelendi ve son olarak Octavius fantom ve EpiQA sistemleri ile elde edilen gama analizi sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmamızda analiz sonucundaki farklılıkların ölçüm sistemleri ve bu sistemlere ait yazılımların farklılılarından meydana geldiği düşünülmektedir. Sonuç olarak her iki sistem hasta bazlı KK için kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Volumetric Arc Therapy ( VAT ) is a treatment technique which rely on modulated photon flux. The aim of the study is comparison patient based quality control results of octavius phantom with EpiQA system. Octavius phantom system includes PTW 729 ion chamber array and verisoft software. EpiQA system, that use electronic portal imaging device ( EPID ) and EpiQA software. Quality assurance plans are generated from 32 patient plans for 62 arcs then irradiated on measurement systems. Measured dose intensity maps are compared with calculated dose intensity maps with gamma analysis method with 3 mm distance to agreement ( DTA ) and %3 dose difference ( %DD ) criteria. Gamma analysis results evaluated and compared with low dose suppress, low dose unsuppress, local and global options and finally two systems results are compared each other. The differences observed between results related on software differences and angular response of Octavius phantom. As a result both measurement systems can be used for patient based verification.