Renal tümörlerde doppler ultrasonografinin yeri
Role of color doppler ultrasonography in kidney neoplasms
- Tez No: 31676
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YINANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Renal tümör tanısı almış 38 olguya renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yapıldı. Olguların 18'i malign, 20'si benign kitle lezyonuydu. Kitlelerin malign olarak değerlendirilmesi histopatolojilerine, benign olarak değerlendirilmeleri ise klinik ve radyolojik takiplerle yapılmıştır.“Peak”sistolik Doppler şift frekansı 2.5 kHz ve üzerindeki değerler malignite lehine kabul edildi. 18 malign tümörün 15'inde“peak”sistolik Doppler şift frekansı 2.5 kHz'in üzerinde bulundu. Benign kitlelerin tamamında“peak”sistolik Doppler şift frekansları 2.5 kHz'in altında bulundu ya da akım izlenmedi. Renal kitlelerin değerlendirilmesinde renkli Doppler incelemenin maligniteyi tayininde duyarlılığı % 83, benigniteyi tayininde özgüllüğü % 100 olarak bulundu. Benign ve malign renal tümörlere ait“peak”sistolik ve“end”diastolik Doppler şift frekansı ve rezistivite indeksi değerleri açısından“farklı varyanslı iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi”uygulanarak gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Malign tümörler ile benign tümörlere ait“peak”sistolik ve“end”diastolik şift frekansları arasında istatistiksel olarak çok anlamlı fark bulunmuştur (p< 0.01). iki grubun rezistivite indeksi değerleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0.01). Renkli Doppler ultrasonografi incelemesinde, spektral analiz değerlendirmesi ile renal kitlelerin karakterini belirlemede tanısal doğruluğu arttıran noninvaziv bir görüntüleme yöntemidir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Color Doppler ultrasonography was applied to 38 patients with renal tumors. 18 lesions were malign histopathologically and 20 lesions were benign according to clinical and radiological fallow-up results. Peak systolic Doppler shift frequency equal to or greater than 2.5 kHz was accepted to be in favor of malignancy. In 15 of 18 malignant tumors peak systolic Doppler shift frequency was found to be greater than 2.5 kHz. In all benign lesions peak systolic Doppler shift frequency was either lower than 2.5 kHz or no vascular flow signal was received at all. In the evaluation of renal masses, color Doppler ultrasonographic examination was calculated to have 83 % sensitivity for malignant and 100 % specificity for benign lesions. Benign and malign tumor groups were compared for peak systolic Doppler shift frequency, end diastolic Doppler shift frequency and resistivity index values by using statistical significance test for the difference of two means having different variances. While the difference between benign and malign groups was statistically significant for peak systolic Doppler shift frequency and end diastolic Doppler shift frequency (p< 0.01), no difference was found between the groups from the point of view of resistivity index (p> 0.01). Color Doppler ultrasonoraphic examination is a noninvasive imaging technique for determining the character of renal masses, by making use of spectral analysis. 46